بازتاب نیوز

نتایج انتخابات افغانستان در زمان تعیین شده اعلام خواهد شد؟

١٨ ميزان ١٣٩٨ دويچه وله

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید اگر مشکل جدی رخ ندهد، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر اساس تقویم انتخاباتی به تاریخ ۲۷ میزان اعلام می‌گردد.

اما نهادهای ناظر انتخاباتی می‌گویند که مشکلات در داخل کمیسیون انتخابات وجود دارد که سبب تاخیر اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواهد شد.

عصمت الله مل، معاون کمیسیون انتخابات افغانستان به دویچه وله گفت: «تا اکنون مواد ۲۲۴۵۰ دستگاه بایومتریک به سیستم کمیسیون انتخابات افغانستان انتقال داده شده است. مشکلی در انتقال مواد انتخاباتی از دستگاه بایومتریک به سیستم کمیسیون ایجاد شده بود که برای حل این مشکل انجینیران از شرکت (آلمانی) درملوک آمده و این مشکل تا ختم امروز حل می‌گردد.»

صغرا سعادت، سخنگوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) به دویچه وله گفت که کمیسیون انتخابات برنامه‌های خود را برای حدود ۹ میلیون رای‌دهنده عیار کرده بود و اکنون که حدود دو میلیون رای دهنده در انتخابات اشتراک کرده اند، باید نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در زمان تعیین شده اعلام گردد.

شماری از کمیشنران کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گویند که کارهای کمیسیون بسیار آهسته به پیش می‌رود و نتایج انتخابات به اساس تقویم انتخاباتی اعلام نمی‌گردد، اما دارالانشای کمیسیون انتخابات این کشور تاکید دارد که نتایج انتخابات در زمان معیین‌اش اعلام می‌گردد.

در این زمینه سمیرا رسا، سخنگوی فیفا یا موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید که اختلاف میان میان کمیشنران کمیسیون انتخابات افغانستان سبب خواهد شد که نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور به تاریخ معیین‌اش اعلام نگردد.

در روزهای اخیر شماری از تیم‌های انتخاباتی از احتمال تقلب در چگونگی شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نگرانی کرده اند.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/نتایج-انتخابات-افغانستان-در-زمان-تعیین-شده-اعلام-خواهد-شد/a-50775246?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading