بازتاب نیوز

کمیسیون برای حل مشکلات فنی‌اش انجینران خارجی را به‌کابل فراخوانده است

١٨ ميزان ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

برای حل مشکلات فنی در کمیسیون مستقل انتخابات، انجنیران خارجی به کابل فراخوانده شده اند و برای حل آن، دست به کار شده اند.

به گفتۀ اعضای این کمیسیون، مشکلِ به‌میان‌آمده در سرور گردآوری معلومات بایومتریک، نگران کننده نیست و تا اخیر روز پنج شنبه مرفوع خواهد شد.

در همین حال برخی ناظران تیم‌های انتخاباتی نیز از مشکلات به‌میان‌آمده در سرور، ابراز نگرانی می کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، مشکلات به‌میان‌آمده در "دیتا سرور" کمیسیون جدی نیست و به‌زودی حل خواهد شد.

محمد حنیف دانشیار از کمیشنران این‌کمیسیون روز پنج شنبه به خبرنگاران در کابل گفت: "دو تن از انجینران کمپنی "دارملوگ" به کابل آمده و تا پایان روز پنج‌شنبه مشکل به‌میان‌آمده را حل خواهند کرد."

او افزود: "مشکل جدی وجود نداشت، صرف سرعت انتقال دیتا به سرور بود که آن هم دلیل‌اش احتیاط بسیار ما به خاطر امنیت سرور بود تا حملات سایبری صورت نگیرد، دو نفر از متخصصین از جرمنی آمده اند، از شب تا حال کار کرده اند، ممکن چند ساعت دیگر نتیجه آن را به ما بیاورند تا اطمینان ما حاصل شود که سرور مورد حمله قرار نگیرد."

پس از انتقال معلومات دستگاه‌های بایومتریک به سرور، کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که از این طریق رای‌های غیر بایومتریک جدا‌سازی خواهند شد.

با این حال برخی ناظران دسته‌های انتخاباتی از مشکلات به وجود آمده در 'سرور' ابراز نگرانی می‌کنند.

داوود سلطان‌زوی ناظر تیم انتخاباتی دولت‌ساز؛ به رهبری محمد اشرف غنی به رادیو آزادی می‌گوید، اگر مشکل به‌میان‌آمده هرچی زودتر حل نشود، نتیجۀ قابل نگرانی خواهد بود.

او افزود: "مشکل پیش‌آمده در کمیسیون برای ما قابل نگرانی است، ما به عنوان یک تیم قوی خواهان حل فوری این مشکل هستیم، از کمپنی دارملوگ می‌خواهیم تا در این باره زودتر برای ما معلومات دهد، اگر این مشکل حل نشود بدون شک که نتیجه برای ما قابل نگرانی است."

از سوی هم محمد یونس نواندیش ناظر تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری دکتر عبدالله عبدالله می‌گوید، در شرایط حساس، کمیسیون باید تدابیر پیشگیرانه را روی دست داشته باشد.

او افزود: "از این‌که دارملگو نمی‌تواند یا سیستم‌اش فعال نیست، نگرانی نداریم، چون ما می‌دانیم که یک کمپی معتبر و قوی است، باید دلیل این را برای ما بگویند که چرا روند ترانسفر دیتا به سرور کند شده، در این باره باید برای ما معلومات داده شود."

کارشناسان تکنولوژی معلوماتی در این باره می‌گویند، در شرایط فعلی تهدید دست‌رسی به دیتا سرور کمیسیون انتخابات وجود دارد و باید کمیسیون در این باره تدابیر جدی امنیتی را روی دست گیرد.

نگرانی در بارۀ مشکلات به وجود‌آمده در سرور کمیسیون انتخابات در حالی مطرح می‌شود که از بیست و چهار ساعت گذشته به این سو گزارش‌های نشر‌شده اند که گویا "دیتای سرور" در کمیسیون انتخابات هک شده و یا هم مورد تهدید حمله‌های سایبری قرار گرفته است.

    لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30209831.html

    بازکردن لینک اصلی

    بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

    آخرین خبر ها:

    Loading