بازتاب نیوز

افغانستان کنسولگری خود در پیشاور پاکستان را بست

٢٠ ميزان ١٣٩٨ روزنامه افغانستان

سفارت کشور در اسلام‌آباد اعلام کرده که در پی پایین کشیدن پرچم افغانستان از سوی پولیس پاکستان از ساختمان یک مرکز خرید افغان‌ها در شهر پیشاور، این سفارت کنسولگری افغانستان در پیشاور را بسته است.
در اعلامیه سفارت افغانستان آمده که پنجشنبه شب(۱۸میزان) پولیس پاکستان با انجام عملیات در این ساختمان، دکان‌ها را بست، دکان‌داران را لت و کوب کرده و پس از آن پرچم افغانستان را از " افغان مارکیت" پایین آورده است.
در ادامه این اعلامیه آمده است که سفارت افغانستان پیش از این هشدار داده بود که اگر پرچم افغانستان از این بازار پایین آورده شود، کنسولگری افغانستان را در پیشاور خواهد بست. این نهاد اضافه کرده که پولیس پاکستان با وجود درخواست‌های مکرر به خواسته این سفارت توجه نکرده است.
سفارت افغانستان ضمن محکوم کردن این عمل گفته که این کار خلاف اصول دیپلوماتیک بین کشورها است. گفته می‌شود "افغان مارکت" در منطقه فردوس شهر پیشاور موقعیت دارد.
خان سید مومند، رئیس اتحادیه دکان‌داران این بازار به بی‌بی‌سی گفته که در این عملیات پولیس دکان‌داران را از این بازار به زور بیرون کرده و به شماری از دکان‌ها نیز زیان رسیده است.
وزارت خارجه کشور روز پنجشنبه با نشر یک اعلامیه این اقدام پولیس پاکستان را " غیر مسئولانه" خوانده و آن را محکوم کرده است.
در اعلامیه این نهاد آمده است که دولت افغانستان "مراتب اعتراض شدید خویش را نسبت به این اقدام و نیز عدم پاسخگویی جانب پاکستان در رابطه به این قضیه ابراز می‌دارد."
این نهاد اضافه کرده که دولت افغانستان "یکبار دیگر تاکید می‌کند که به اسناد و دلایل حقوقی جانب افغانستان در جریان دعوای افغان مارکیت بنابر انگیزه‌های سیاسی توجه نشده است. بنا فیصله محاکم موجب قناعت نهادهای عدلی افغانستان نمی‌باشد."
یکی از شهروندان پاکستانی مدعی است که این ساختمان در سال ۱۹۸۹ پس از جدا شدن هند و پاکستان، از سوی دولت این کشور در بدل جایداد خانوادگی این شخص که با خاک هند یکجا شد، به او داده شده است.
دولت افغانستان اما می‌گوید در سال ۱۹۴۶ این زمین را از یک تاجر هندی خریده و حالا این ساختمان ملکیت بانک ملی افغانستان به حساب می‌رود.
گفته می‌شود دادگاهی در پاکستان پس از بررسی این قضیه دعوا را به نفع این شهروند پاکستانی فیصله کرده است.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=149842

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading