بازتاب نیوز

اتحادیه عرب: حمله ترکیه، تجاوز به حق حاکمیت یک کشور عربی است

٢٠ ميزان ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

احمد ابوالغیظ، دبیرکل اتحادیه عرب، روز شنبه اعلام کرد که حمله نظامی ترکیه به سوریه «تهاجم به خاک یک کشور عربی و تجاوز به حق حاکمیت» آن است.

از سوی دیگر محمد‌علی حکیم، وزیر خارجه عراق و رییس اجلاس جاری اتحادیه عرب، نیز حمله ترکیه به سوریه را محکوم کرد و هم‌صدا با مصر خواستار تشکیل جلسه اضطراری این اتحادیه شد.

به گزارش یورونیوز، آقای حکیم هم‌چنین از اعضای اتحادیه عرب خواست تا سوریه را مجدداً به عضویت این نهاد درآورند.

ترکیه در چهارمین روز حمله نظامی به سوریه، مدعی شد که نیروهای سوری تحت حمایت آنکارا، روز شنبه کنترل مرکز شهر رأس‌العین را در سوریه به دست گرفته‌اند. یک مقام امنیتی ارشد دولت ترکیه ضمن اعلام این خبر افزود: «ارتش ملی سوریه صبح شنبه کنترل این شهر را به دست گرفته و بازرسی مناطق مسکونی آن آغاز شده است.»

این در حالی است که یک فرماند‌‌ه نیروهای کُرد «ارتش دموکراتیک سوریه» این خبر را تکذیب کرد و افزود: «رأس‌العین هم‌چنان مقاومت می‌کند.» بنا بر اعلام «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» نیروهای ترکیه و ارتش ملی سوریه وارد رأس‌العین شده‌اند، اما نبردها در این شهر هم‌چنان جریان دارد.

نیروهای ترک پیش از این بمباران‌های شهرهای مرزی از جمله رأس‌العین در شمال‌شرقی سوریه را بامداد شنبه از سر گرفته بودند. گزارش‌ها حاکی از آن است که اوضاع در شهر تل ابیض نسبت به روزهای قبل کمی آرام‌تر است، هرچند صدای تیراندازی و انفجار گاه‌گاه شنیده می‌شد.

از سوی دیگر وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که در طول چهار روز عملیات در شمال سوریه، ۴۱۵ نفر از نیروهای کرد را کشته است، اما دیده‌بان حقوق بشر سوریه در آماری متفاوت می‌گوید که ۷۴ نیروی کرد در درگیری‌های روزهای اخیر کشته شده‌اند. این سازمان تعداد کشته‌های نیروهای مورد حمایت ترکیه را ۴۹ نفر ذکر کرده و شمار جان‌باخته‌گان غیرنظامی در این مدت را نیز ۲۰ نفر گفته است که بیش‌تر آن‌ها ساکنان شهر تل‌ ابیض بوده‌اند.

مقامات محلی کُرد در سوریه اعلام کردند که در اثر حملات اخیر ترکیه تا کنون بیش از ۱۹۰ هزار تن از ساکنان این مناطق آواره شده‌اند. این در حالی است که برآورد اخیر سازمان ملل متحد در روز جمعه، حاکی از آواره شدن دست‌کم ۱۰۰ هزار تن از ساکنان این مناطق است.

حمله نظامی ترکیه به خاک سوریه چند روز پس از آن آغاز شد که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده، پس از گفت‌وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، به نیروهای کشورش فرمان جابه‌جایی در خاک سوریه را داد.

ترکیه مدعی است که هدف این حمله نظامی، نابودی نیروهای کردی است که با شبه‌نظامیان کُرد مستقر در خاک این کشور ارتباط دارند.

لینک اصلی: https://8am.af/the-turkish-invasion-is-a-violation-of-the-sovereignty-of-an-arab-state/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading