بازتاب نیوز

 سازمان ملل تنها از اعتباردهی به آرای بایومتریک شده حمایت می‌کند

٢٢ ميزان ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما، یک بار دیگر اعلام کرده است که از کمیسیون‌های انتخاباتی به عنوان نهادهای رسمی و قانونی برگزارکننده انتخابات و تصمیم‌های آن‌ها حمایت می‌کند.

این نهاد در توییتی هم‌چنان گفته است که از تصمیم کمیسیون‌ مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی که به صورت علنی اعلام کردند که تنها آرای بایومتریک شده اعتبار دارد و قابل شمارش است، حمایت می‌کند.

این در حالی است که برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل انتقاد کرده بودند که موضع شفاف در قبال آرای «بایومتریک شده و بایومتریک ناشده» ندارد. این دفتر اما تأکید کرده است که از تصمیم نهادهای رسمی و قانونی برگزارکننده انتخابات در مورد سرنوشت آرای «بایومتریک‌ شده و بایومتریک ناشده» حمایت می‌کند.

کمیسیون‌های انتخاباتی پیش از این بارها تأکید کرده‌اند که تنها آرای بایومتریک شده از نظر آن‌ها اعتبار دارد و قابل شمارش است. کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی «بایومتریک» را خط سرخ‌‌شان و تنها معیار اعتباردهی به آرای استفاده شده در انتخابات ششم میزان اعلام کرده‌اند.

دسته انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمداشرف غنی به صورت صریح خواهان ابطال آرای بی‌بایومتریک نشده، اما بارها تأکید کرده است که از فیصله‌های کمیسیون‌های انتخاباتی حمایت می‌کند. سایر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اما خواهان شمارش آرای بایومتریک شده و ابطال آرای بایومتریک نشده هستند.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شد. در این انتخابات از دستگاه‌های بایومتریک برای تأمین شفافیت کار گرفته شده است.

در برخی از مراکز رأی‌دهی اما گزارش شد که دستگاه‌های بایومتریک دچار مشکل تخنیکی شده و درست کار نداده‌اند.

هم‌چنان در برخی از مراکز نام رأی‌دهنده‌گان در دستگاه بایومتریک یافت نشده است.

کمیسیون مستقل انتخابات وجود برخی مشکلات در دستگاه بایومتریک را پذیرفته است، اما تأکید دارد که دستگاه‌ها در روز رأی‌دهی دچار مشکل فنی نشده است.

لینک اصلی: https://8am.af/the-united-nations-only-supports-the-validation-of-biometric-votes/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading