بازتاب نیوز

نخستین نشست شورای وزیران پس از انتخابات برگزار شد

٢٢ ميزان ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: نخستین نشست نوبتی شورای وزیران پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به ریاست عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، برگزار شد. 

با آن‌که عبدالله عبدالله در بیست‌وپنجم سنبله اعلام کرد که آخرین جلسه شورای وزیران را ریاست کرده است، اما این شورا روز دوشنبه، بیست‌ودوم میزان، بار دیگر تشکیل جلسه داد. انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شد. 

شیوه معمول در نشست‌های قبلی شورای وزیران طوری بود که رییس اجرایی در مقدمه‌ای درباره اوضاع سیاسی و امنیتی صحبت می‌کرد.

عبدالله عبدالله در نشست روز دوشنبه، بیست‌ویکم میزان، صرف اجندای این نشست را تشریح کرد و هیچ تماسی به وضعیت سیاسی جاری نگرفت.

نخستین نشست شورای وزیران در بیست‌ویکم ماه میزان سال ۱۳۹۳ برگزار شده بود.

نشست نوبتی شورای وزیران براساس مفاد توافق‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی توسط رییس اجرایی که در عمل نخست‌وزیر اجرایی دولت به شمار می‌رفت، رهبری و مدیریت می‌شد. توافق‌نامه حکومت وحدت ملی از رییس اجرایی به عنوان «مسوول تطبیق‌ پالیسی‌های حکومت» نام برده است که در کابینه فیصله می‌شود. براساس مفاد این توافق‌نامه، رییس اجرایی در مورد پیش‌رفت امور مربوط به پالیسی‌های حکومت باید مستقیماً به رییس جمهور گزارش می‌داد.

در متن توافق‌نامه حکومت وحدت ملی در این مورد آمده است: «رییس اجرایی جلسات نوبتی هفته‌وار شورای وزیران را دایر می‌کند که متشکل از رییس اجرایی، معاونین رییس اجرایی و تمام وزیران می‌باشد. شورای وزیران، امور اجرایی حکومت را به پیش می‌برد. هم‌چنان مجالس کمیته‌های فرعی شورای وزیران تحت ریاست رییس اجرایی دایر می‌گردند. بر مبنای این ماده موافقت‌نامه، رییس جمهور، طی یک فرمان، شورای وزیران را به عنوان یک نهاد نو و مجزا از کابینه، تعریف و اعلام خواهد کرد.»

نشست‎های شورای وزیران عمدتاً هفته‌ای یک بار به روزهای دوشنبه برگزار می‌شد. کابینه که توسط رییس جمهور مدیریت و رهبری می‌شد، روزهای پنج‌شنبه تشکیل جلسه می‌داد.

 در نشست شورای وزیران چنان‌که معلوم بود، ابتدا رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در مورد وضعیت عمومی کشور صحبت می‌کرد و سپس مسوولان وزارت‌خانه و ادارات دولتی در مورد اجندای مورد بحث و مرتبط به این جلسه گزارش می‌دادند.

لینک اصلی: https://8am.af/the-first-post-election-meeting-of-the-council-of-ministers-was-held/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading