بازتاب نیوز

نماینده اتحادیه اروپا: اگر امارت اسلامی ایجاد شود به افغانستان کمک نمی‌کنیم

٢٨ ميزان ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان می‌گوید در صورتی که حکومت پس از توافق صلح در افغانستان، امارت اسلامی باشد اروپا کمک‌هایش را از افغانستان قطع خواهد کرد.

رولاند کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان امروز یک‌شنبه ۲۸میزان در یک نشست خبری در کابل گفت که خواهان از سرگیری سریع مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا و پس از آن خواهان شروع مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان است. و هشدار داد که اگر پس از مذاکرات صلح، امارت اسلامی ایجاد شود به افغانستان کمک نمی‌کند.

رولاند کوبیا گفت: «اگر پس از توافق صلح در افغانستان، امارت اسلامی بوجود آید؛ که در آن حقوق اساسی حفاظت نشود، برای اروپایی‌ها بسیار مشکل خواهد بود که در بازسازی افغانستان، رشد و پیشرفت و دسترسی به مارکیت‌های اول جهان که در اروپا هستند، کمک کند.»

همزمان نماینده اتحادیه اروپا در ادامه افزود که حکومت پس از صلح افغانستان باید مورد نظر کشورهای غربی باشد.

کوبیا گفت: «پس از توافق صلح، افغانستان نیاز دارد یک حکومتی را ایجاد کند که مورد نظر کشورهای غربی باشد تا با حکومت آینده‌ی این کشور همکاری نماید.»

آقای کوبیا همچنان گفت که توقف مذاکرات صلح یک مانع برای شروع گفتگوهای بین افغانی بوده است اما این می‌تواند فرصتهای را نیز بوجود آورد.

این نماینده اتحادیه اروپا افزود که در توافق نامه صلح امریکا با طالبان باید آتش بس اضافه شود و تنها به کاهش خشونت اکتفا نشود«تلاش کنیم که آتش‌بس را در توافقنامه صلح امریکا با طالبان اضافه کنیم و این لحظه و فرصت مناسبی است که فراتر از کاهش خشونت قدم بگذاریم.»

رولاند کوبیا بر نقش حکومت افغانستان در روند صلح تاکید کرد و گفت «بیایید مطیمن سازید که روند صلح واقعن در دست حکومت افغانستان است.»

رولاند کوبیا گفت: «فکر نکنید که اگر توافق صلح انجام شود، همکاران بین‌المللی تان شما را ترک می‌کنند. ما در پشتیبانی از بازسازی افغانستان، پیشرفتهای آینده، تجارت و روابط میان کشورهای منطقه‌ای متعهد هستیم.»

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/39954-2019-10-20-07-27-00

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading