بازتاب نیوز

اتحادیه اروپا خواستار از سرگیری سریع گفتگوهای صلح شد

٢٨ ميزان ١٣٩٨ صدای آمریکا

اتحادیه اروپا در افغانستان خواستار از سرگیری هرچه سریع گفتگوها میان ایالات متحده امریکا و نمایندگان طالبان شد.

رولاند کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان که امروز یکشنبه ۲۰ اکتوبر (۲۸ میزان) در یک نشست خبری صحبت می‌کرد؛ گفت که پس از گفتگوی دوجانبۀ امریکا با نمایندگان طالبان، اتحادیه اروپا خواستار مذاکرات بین‌الافغانی میان حکومت و طالبان است.

او گفت که اتحادیه اروپا با سایر شرکای بین‌المللی از نزدیک با زلمی خلیلزاد کار می‌کنند تا مذاکرات میان امریکا و طالبان از سرگرفته شود که منجر به بازشدن راه برای آغاز "پروسۀ واقعی صلح" در افغانستان گردد.

آقای کوبیا تاکید کرد که دیالوگ بین‌الافغانی انجام شده و اکنون زمان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی فرارسیده است.

او افزود: "ما دوست داریم که شاهد از سرگیری سریع مذاکرات میان طالبان و امریکا و آغاز مذاکرات میان حکومت (افغانستان) و طالبان باشیم".

نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان بر برقراری آتش‌بس قبل از مذاکرات و ایجاد تیم گفتگوکنندۀ همه شمول حکومت و طالبان تاکید کرد.

آقای کوبیا با اشاره بر توقف گفتگوهای دوجانبۀ ایالات متحده و طالبان گفت که این توقف فرصت می‌دهد تا جایگاه مرکزی حکومت افغانستان در روند گفتگوهای صلح بازنگری شود.

به گفتۀ وی، افغانستان راه درازی را پیموده و حکومتی که در نتیجۀ مذاکرات احتمالی ایجاد می‌شود، باید ضامن تمام دستاوردهای نزدیک به دو دهۀ گذشته باشد؛ اما اگر حکومتی مثل "امارت اسلامی" ایجاد شود، تداوم کار با این گونه حکومت برای اتحادیه اروپا مشکل خواهد بود.

او گفت: "پس از توافق صلح، افغانستان نیاز دارد تا حکومتی را ایجاد کند که مورد نظر کشورهای غربی باشد تا با حکومت آیندۀ این کشور همکاری کند".

نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان تاکید کرد که پس از توافق احتمالی صلح، جامعۀ جهانی افغانستان را ترک نخواهند کرد؛ بلکه در راستای بازسازی، پیشرفت، تجارت افغانستان و روابط این کشور با منطقه متعهد باقی خواهد ماند.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/Roland-kobia-EU-special-envoy-for-Afghanistan-talk-about-afghan-peace/5131412.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading