بازتاب نیوز

تیفا: تأخیر اعلام نتایج ابتدایی انتخابات مشکوک است

٢٨ ميزان ١٣٩٨ سلام وطندار

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا تیفا، اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را نگران‌کننده و مشکوک می‌خواند. این نهاد امروز (یک‌شنبه 28 میزان) با نشر خبرنامه‌یی، علت این تأخیر را فشارهای سیاسی و ضعف در مدیریت برنامه‌های کمیسیون مستقل انتخابات عنوان کرده است.

در این خبرنامه، ایجاد مشکلات در اعلام نتایج نهایی انتخابات، افزایش شک‌وتردیدها به شفافیت روند انتخابات، عدم پذیرفتن نتایج از سوی دسته‌های انتخاباتی، بی‌اعتمادی شهروندان به انتخابات و تأخیر در دیگر مراحل انتخابات از پیامدهای تأخیر اعلام نتایج ابتدایی، گفته شده است.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات خواستار دلایل مستند مبنی بر تأخیر اعلام نتایج شده و تأکید کرده که کمیسیون باید بربنیاد تقسیم اوقات از پیش تعیین شده کارهایش را پیش ببرد و فضای شک‌وتردید نسبت به انتخابات را تقویت نکنند.

مسافر قوقندی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، کارهای عملیاتی به گونۀ جدی جریان دارد و در آیندۀ نزدیک نتایج ابتدایی اعلام خواهد شد.

بربنیاد جدول زمان‌بندی کمیسیون مستقل انتخابات، قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان به روز (شنبه 27 میزان) اعلام شود، اما مسئولان کمیسیون گفته‌اند که اعلام نتایج ابتدایی انتخابات به علت مشکلات فنی در روند انتقال اطلاعات دستگاه‌های بایومتریک به بانک اطلاعات مرکزی این کمیسیون، به تأخیر افتاده است.

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در نشستی خبری به خاطر این تأخیر از مردم پوزش خواست.

در این زمینه:

تأخیر در اعلام نتایج انتخابات؛ بررسی‌ها هنوز ادامه دارد

حکمتیار: تأخیر در اعلام نتایج انتخابات قابل پذیرش نیست

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=50698

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading