بازتاب نیوز

نانسی پلوسی: حفاظت از دست‌آوردهای اخیر در افغانستان برای امریکا اولویت دارد

٢٩ ميزان ١٣٩٨ روزنامه صبح کابل

رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده، در دیدار با رییس جمهور غنی، تأکید کرده است که حفاظت از دست‌آوردهای هجده ساله‌ی اخیر در افغانستان، برای امریکا در اولویت قرار دارد.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که محمد اشرف غنی، با هیأت کانگرس امریکا تحت ریاست نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

بانو پلوسی، در این دیدار گفته است: «دلیل حضور ما در افغانستان این است که یک زمانی طالبان در این کشور میزبان تروریستان بودند که بالای ما حمله کردند و ما هرگز نمی خواهیم که افغانستان دوباره به لانه‌ی تروریزم مبدل شود.»

او تأکید کرده است که حفاظت از دست‌آوردهای هجده سال گذشته در افغانستان، برای ایالات متحده‌ی امریکا اولویت دارد.

رییس جمهور غنی نیز، در این دیدار گفته است که صلح برای حکومت افغانستان اولویت دارد، اما صلحی که به رهبری و مالکیت افغان‌ها باشد و ارزش‌های قانون اساسی و حقوق زنان در آن حفظ شود.

آقای غنی، گفته است که چگونگی نوعیت حضور ایالات متحده در افغانستان بر اساس پیمان‌هایی است که میان دو کشور به امضا رسیده و درمورد هر تصمیمی مبنی بر چگونگی حضور نیروهای امریکا در افغانستان، در آینده میان دو کشور گفت‌وگو خواهد شد.

او تأکید کرده است که القاعده و داعش هنوز هم به عنوان تهدید جدی برای امنیت افغانستان و ایالات متحده مطرح اند و طالبان زمینه‌ی فعالیت را برای گروه های تروریستی فراهم می کند و غیرنظامیان را عمداً هدف قرار می‌دهد.

این در حالی است که مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده‌ی امریکا نیز پس از چاشت روز یک‌شنبه (۲۸ میزان) در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل شده شود. هدف سفر آقای اسپر کابل، زمینه‌سازی برای گفت‌وگوهای صلح خوانده شده است.

با این حال، آقای اسپر در دیدار با رییس جمهور غنی، تأکید کرده است که افغانستان نباید بار دیگر، به پناه‌گاه امن برای هراس‌افگنان تبدیل شود.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/protecting-recent-achievements-in-afghanistan/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading