بازتاب نیوز

دیدار رئیس مجلس نماینده‌گان آمریکا با غنی و عبدالله

٢٩ ميزان ١٣٩٨ سلام وطندار

 

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نماینده‌گان آمریکا روز گذشته در یک سفر از پیش اعلام‌نشده در رأس یک هیأت از کانگرس ایالات متحده به کابل آمد و با محمداشرف غنی، رئیس جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دیدار و گفت‌گو کرد.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌یی نوشته است که در این دیدار رئیس جمهور غنی، خواهان پشتی‌بانی‌ آمریکا از افغانستان و گسترش روابط میان دو کشور در عرصه‌های گوناگون به ویژه در بخش امنیتی‌ شده است.

آقای غنی در بارۀ گفت‌وگوهای صلح گفته است، صلحی برای حکومت اولویت دارد که به رهبری و مالکیت افغانان باشد و ارزش‌های قانون اساسی و حقوق زنان در آن حفظ شود.

رئیس جمهور غنی، چگونگی نوعیت حضور ایالات متحدۀ آمریکا در افغانستان را وابسته به پیمان‌هایی دانسته که میان دو کشور به امضا رسیده و گفته است در بارۀ هر تصمیم مبنی بر چگونگی حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان، در آیندۀ میان دو کشور بحث خواهد شد.

خبرنامه افزوده که رئیس جمهور در بارۀ پیشرفت‌ها در عرصه‌های حکومت‌داری خوب، مبارزه با تروریسم و فساد اداری و برخی بخش‌های دیگر صحبت کرده و بر صلح پایدار که منافع مردم افغانستان در آن حفظ باشد، تأکید کرده است.

آقای غنی هم‌چنان گفته است که القاعده و داعش هنوز هم یک تهدید جدی برای امنیت افغانستان و ایالات متحدۀ آمریکا به شمار می‌روند و طالبان با فراهم‌کردن زمینۀ فعالیت‌ها برای گروه‌های تروریستی به هدف آسیب‌رساندن به نظام، غیرنظامیان را به گونۀ عمدی هدف قرار می‌دهند.

در این دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نماینده‌گان آمریکا گفته است که «دلیل حضور ما در افغانستان این است که یک زمانی طالبان در این کشور میزبان تروریستان بودند که بالای ما حمله کردند و ما هرگز نمی‌خواهیم که افغانستان دوباره به لانۀ تروریسم مبدل شود.»

او افزوده که حفظ دستاوردها و تأمین حقوق زنان افغانستان برای‌شان یکی از اولویت‌ها در کانگرس ایالات متحدۀ آمریکا می‌باشد.

در این حال ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی با فرستادن خبرنامه‌یی به رسانه‌ها نگاشته است که عبدالله عبدالله، در دیدار با هیأت کانگرس آمریکا گفته است که صلح از اولویت‌های مردم افغانستان می‌باشد و از این تلاش‌ها پشتی‌بانی می‌کند. او افزوده که برای دست‌یافتن به صلح واقعی و قطع جنگ آماده هرگونه قربانی‌ست، اما مردم افغانستان در کنار این ‌که خواهان صلح‌اند، از دست‌آوردهای هژده ساله و حقوق‌شان پاس‌داری می‌کنند.

آقای عبدالله با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفته است که اکنون مردم افغانستان منتظر اعلام نتایج از سوی کمیسیون ‌مستقل انتخابات هستند و «به چیزی کم‌تر از شفافیت» قانع نیستند.

رئیس مجلس نماینده‌گان آمریکا گفته است که آنان نمی‌خواهند افغانستان باردیگر به پناه‌گاه هراس‌افگنان تبدیل شود و به همین علت می‌خواهند وضعیت را از نزدیک زیر نظر داشته باشند تا فعالیت‌های دو کشور برای مقابله با هراس‌افگنی به گونۀ همآهنگ ادامه یابد.

خانم پلوسی نیز با استقبال از برگزاری موفقانه انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان برشفافیت روند برای اعتباربخشی به دموکراسی و مشروعیت حکومت برخاسته از انتخابات تأکید کرده است.

او هم‌چنان گفته است که «ما می‌خواهیم در افغانستان صلح به رهبری و مالکیت شما تحقق یابد؛ امنیت برقرار شود؛ اقتصاد افغانستان بهبود یابد و مردم افغانستان در امنیت و رفاه زنده‌گی کنند.»

گفتنی‌ست که مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا نیز پس از چاشت روز گذشته در یک سفر نامنتظره به کابل آمد و در ارگ با رئیس جمهور غنی دیدار کرد.

این نخستین سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان است و او هدف از این سفرش را حصول توافق‌نامۀ صلح اعلام کرده است.

آقای اسپر پس از رسیدن به کابل با جنرال سکات میلر، فرماندۀ مأموریت پشتیبانی قاطع ناتو در افغانستان نیز دیدار کرده است.

ارگ ریاست جمهوری گفته که رئیس جمهور و وزیر دفاع آمرکیا ضمن صحبت در بارۀ اقدامات بعدی در روند صلح، روی مسایل امنیتی افغانستان، منطقه و فرامنطقه، مبارزه با تروریسم، تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و همکاری‌ها میان دو کشور در عرصه‌های مختلف گفت‌وگو کرده‌اند.

وزیر دفاع ایالات متحدۀ آمریکا بر موثریت کمک‌های کشورش به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نیز تأکید کرده است.

خبرنامه افزوده که آقای غنی در بارۀ اقدامات عملی و سیستماتیک حکومت افغانستان در کار مبارزه با فساد اداری به ویژه مبارزه با فساد در نهادهای امنیتی و دفاعی کشور صحبت کرده است.

در این زمینه:

اتحادیه اروپا خواستار آتش‌بس در افغانستان شد

ترامپ به خاطر کشته‌شدن یک سرباز آمریکایی گفت‌وگوهای صلح را «لغو کرد»

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=50713

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading