بازتاب نیوز

آمادگی امریکا برای خروج احتمالی تمام سربازان‌اش از افغانستان

٣٠ ميزان ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

یک مقام امریکایی گفته است که پنتاگون آمادگی‌اش را برای دستور احتمالی ترمپ در مورد خروج از افغانستان، روی‌دست می‌گیرد.

شبکه ان بی سی به نقل از یک مقام وزارت دفاع امریکا نگاشته است که اخیرن این وزارت و ارتش امریکا برای خروج احتمالی کامل نیروها از افغانستان برنامه‌ریزی را آغاز کرده اند.

شبکه ان بی سی نگاشته است که این آماده‌گی به معنای آن نیست که وزارت دفاع دستوری از سوی رییس جمهوری امریکا دریافت کرده باشد؛ بلکه به دلیل آن است که ترمپ همانگونه که به طور ناگهانی فرمان خروج نظامیان امریکایی از شمال سوریه را داد ممکن است در مورد افغانستان هم چنین دستور را صادر کند.

دونالد ترمپ در یک ماه گذشته در حدود سه بار بر برگردانیدن نظامیان امریکایی به خانه تاکید کرده است.

هفته‌ی پیش هم ترمپ در کاخ سفید گفت که نیروهایش را به خانه بر می‌گرداند.

رییس جمهوری امریکا گفت: «ما نیروهای خود را به خانه بر می‌گردانیم. سال‌ها و دهه هاست که آنها دور از کشورشان هستند. ما آنها را از یک جنگ بی پایان به خانه بر می‌گردانیم. »

مقام‌های امریکایی به شمول وزیر خارجه و وزیر دفاع امریکا بارها گفته اند که خروج نیروها از افغانستان به شرایط در این کشور، بستگی دارد.

مارک اسپر در سفرش به کابل نیز یک بار دیگر حرف هایش را در مورد خروج نیروها از افغانستان این گونه بیان کرد «افغان‌ها نباید خروج امریكا از بخش‌هایی از سوریه را به عنوان نمونه‌ی برای اقدام مشابه در افغانستان اشتباه بگیرند، ایالات متحد تعهد دراز مدت به افغانستان را حفظ می‌کند. سیاست امریکا برای این کشور کاملن متفاوت است. اقدامات ما در هفته‌های اخیر در سوریه نباید به مسایل افغانستان تفسیر شود این دو کشور با هم فرق دارند.»

مقام‌ها در داخل افغانستان به شمول حمدالله محب، مشاور امنیت ملی هم گفته اند که اگر خروج نیروها از افغانستان شتاب‌زده و بدون برنامه‌ریزی قبلی صورت بگیرد، پی آمدهای آن برای افغانستان منفی و خطرناک خواهد بود.

سمیع الله پیوند آگاه سیاسی و صادق شینواری، آگاهان نظامی هم به این باورند که خروج بی‌برنامه‌ی نیروهای امریکایی از افغانستان، کشور را به سوی یک جنگ داخلی سوق خواهد داد، اما اگر خروج با یک برنامه باشد، این احتمال به صفر خواهد رسید.

امریکا هم اکنون در افغانستان حدود چهارده هزار نظامی دارد، اما اسکات میلر فرمانده ماموریت قاطع دیروز گفت که ایالات متحد به تعداد دوهزار از این نیروها را ظرف یک سال گذشته از افغانستان خارج کرده است.

در کنار این نیروها حدود ۱۶هزار نیروی ناتو نیز در افغانستان مستقر اند که مشغول آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان اند.

ناتو نیز بارها گفته است که یکجا با امریکا وارد افغانستان شده و در صورت خروج، یکجا با امریکا از افغانستان خارج خواهد شد.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/39992-2019-10-22-11-50-07

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading