بازتاب نیوز

آگاهان: آغاز گفت‌وگوهای صلح با تغییراتی همراه خواهد بود

٣٠ ميزان ١٣٩٨ سلام وطندار

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان پس از دوماه وقفه روز گذشته به کشورهای بلژیک و فرانسه سفر و با دبیرکل ناتو در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند، روند گفت‌وگوهای صلح این‌بار با تغییراتی همراه خواهد بود.

محب‌الله شریف، آگاه سیاسی می‌گوید، تعلیق روند گفت‌وگوهای صلح توسط آمریکا یک برنامۀ راهبردی این کشور بود و تلاش دارد از این طریق هزینۀ نظامی‌اش را در افغانستان کاهش دهد.

به گفتۀ او، جامعۀ جهانی نمی‌خواهد بیشتر از این در افغانستان حضور داشته‌باشد و سفر نماینده‌گان آمریکا به دیگر کشورها نیز به منظور جلب حمایت این کشورها انجام می‌شود.

پیش از این سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به یک رسانۀ هندی گفته بود که این گروه پس امضای توافق صلح با آمریکا با حکومت افغانستان نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

روز گذشته نیز شماری از رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که پاکستان بر طالبان فشار می‌آورد تا هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوهای صلح، اعلام آتش‌بس کنند.

وحید مژده، از آگاهان سیاسی می‌گوید، گفت‌گوهای صلح میان نماینده‌گان آمریکا و طالبان پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آغاز خواهد شد. به گفتۀ او، هدف سفر زلمی خلیلزاد به شماری از کشورها و دیدار با آن‌ها این است تا در بارۀ برنامه‌های گذشته و جدید آمریکا معلومات دهد.

به گفتۀ او، طالبان پیش از امضای توافق صلح با آمریکا، آتش‌بس نمی‌کنند و برای گفت‌وگو با حکومت افغانستان آماده نیستند.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور امروز در برگۀ توییترش نوشته، صلح اولویت حکومت افغانستان است و مردم افغانستان خواهان صلح دایمی و آبرومند اند. او نگاشته است که افغانستان زمانی به صلح دایمی می‌رسد که این روند توسط حکومت رهبری شود.

در همین زمینه:

صلح مشروط از سوی طالبان نتیجۀ مثبتی ندارد

تأکید نخست وزیر پاکستان بر از سرگیری گفت‌وگوهای صلح آمریکا با طالبان

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=50750

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading