بازتاب نیوز

«سروش سولو»، بازتاب مهاجرت در سینمای آلمان

١ عقرب ١٣٩٨ مهاجر نیوز

«سروش سولو» فیلم تازه ای در سینمای آلمان است که محتوای آن تلاش یک مهاجر زیر سن افغان در آلمان است. او می‌خواهد که پدر خود را از کمپی در مجارستان نجات داده و به آلمان بیاورد.

در سینمای آلمان به ندرت فیلم هایی وجود دارند که به مساله مهاجرت با لحن کمیک اما محتوای جدی پرداخته باشند. فیلم "سروش سولو" (سروش تنها) ساخته مارتین بوزکر مطمئناً یکی از این فیلم های نادر است.

این فیلم به صورت غمناک آغاز می شود. در یک نقشه مسیر مهاجرت نشان داده می شود که از افغانستان آغاز می گردد و از طریق ترکیه، یونان و کشورهای حوزه بالقان ادامه می یابد و در یک شهر کوچک آلمانی پایان می یابد؛ شهری که سروش، مهاجر ۱۳ ساله افغان با اعضای خانواده اش به اسثنای پدرش در آن زندگی می کنند. پدرش در مسیر مهاجرت در مجارستان گیر مانده است. سروش آوردن پدرش به آلمان حاضر است دست به هر اقدامی بزند. در این فیلم مرت دینچر نقش سروش را بازی کرده است.

برای سروش یک فرصت غیرمنتظره دست می دهد. او در می یابد که گروه موسیقی کودکان به سرپرستی خانم لیمن در یک مسابقه آوازخوانی در مجارستان اشتراک می کند، آن هم در نزدیکی کمپی که پدرش در آنجا گیر مانده است.

این پسر بسیار معتقد مسلمان حاضر است که خلاف باورهایش شامل این گروه موسیقی مسیحی شود و ترانه های مسیحی مریم و مسیح را در این گروه زمزمه کند تا پدرش را به آلمان بیاورد. او می داند که در غیر آن نمی تواند به مجارستان سفر کرده و به پدرش کمک کند.

موفقیت این فیلم قبل از همه مرهون دو بازیگر است: مرت دینچر در نقش سروش و خانم اندرئا ساوتسکی در نقش لیحمن مسئول گروه موسیقی. مرت دینچر با مهارت نقش پسر مهاجر افغان را با جملات مغرورانه و زن ستیزانه بازی می کند و خانم اندرئا ساوتسکی در نقش یک زن مجرد، ناامید و مسن ظاهر می شود. هر دو باهم به مجادله لفظی زهرآگین دست می زنند، اما در ادامه داستان، به رشد و هشیاری هم می رسند. سروش در اقدامی استعداد موسیقایی اش را تبارز می دهد و می آموزد که چگونه قهرش را زیر کنترول درآورد و محیط زندگی جدیدش را به عنوان یک وطن جانشین بپذیرد.

مرت دینچر در نقش سروش در این فیلم بازی کرده است.

در این فیلم مساله تفاوت های فرهنگی میان کشور میزبان و کشور مبدا نیز مطرح می شود. مثلاً یک دوست سروش به نام جولیان معلوم به یک اقلیت اجتماعی دیگر تعلق دارد، یعنی همجنسگرا است. در یک صحنه فیلم، سروش به او می گوید: "کسانی مانند تو را در افغانستان از بالای بام می اندازند"!

بعداَ در این فیلم گذشته سروش به تصویر کشیده می شود و نشان می دهد که فرار از افغانستان این پسر ۱۳ ساله را تا چه حدی وحشت زده و دچار فشارهای روانی کرده است.

جای تعجب است که ایده ساختن این فیلم پیش از بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵ در ذهن مارتین بوزکر ایجاد شده بود. اما همزمان شدن این فیلم با مساله داغ مهاجرت بیش از هرزمان دیگر تازگی سوژه فیلم را نشان می دهد.

از دید یکی از منتقدین، فقط بعضی از موارد بسیار کوچک را می توان در این فیلم مورد نقد قرار داد. مثلاً راه سفر به هنگری، دقیقاً در نزدیکی کمپ پدر می انجامد، تاحدی مصنوعی به نظر می رسد. همین طور شمار از تظاهرکنندگان با شعار های ضد خارجی، در فیلم بیجا به نظر می رسد.

این فیلم به تاریخ ۲۴ اکتوبر روی پرده سینماهای آلمان نمایش داده می شود


برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله


لینک اصلی: https://www.infomigrants.net/prs/post/20325/سروش-سولو-بازتاب-مهاجرت-در-سینمای-آلمان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مهاجر نیوز

آخرین خبر ها:

Loading