بازتاب نیوز

سرور دانش: دسته‌های انتخاباتی نباید در امور کمیسیون‌های انتخاباتی دخالت کنند

١٧ عقرب ١٣٩٨ بی بی سی

مصطفی کاظمی عضو مجلس نمایندگان، وزیر تجارت و صنایع و از رهبران جهادی افغانستان بود

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید هیچ دسته انتخاباتی نباید در امور داخلی کمیسیون‌های انتخاباتی مداخله یا آنان را تحت فشار قرار دهد.

آقای دانش، امروز در دوازدهمین سالگرد کشته شدن سید مصطفی کاظمی، رئیس پیشین کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان افغانستان گفت: "هیچ کسی این حق را ندارد که به انتخابات به عنوان یک ابزار ببیند و نباید کسی یا تیمی کمیسیون‌های انتخاباتی را تحت فشار قرار بدهند یا در امور داخلی آنان دخالت بکنند یا بخواهند نظر خاصی را به آنها تحمیل کنند."

آقای دانش که معاون دوم دسته انتخاباتی "دولت‌ساز" به رهبری اشرف غنی، رئیس جمهور کنونی افغانستان نیز است، تاکید کرد که همه دسته‌های انتخاباتی حق دارند که شکایات انتخاباتی‌شان را به صورت مستند و قانونی ارائه کنند.

او تصریح کرد که تیم "دولت ساز" به تصامیم کمیسیون‌های انتخاباتی احترام می‌گذارد و نتایج انتخابات را خواهد پذیرفت و از دیگر دسته‌های انتخاباتی نیز خواست تا به تصامیم کمیسیون‌های انتخاباتی احترام بگذارند.

بازشماری آرای بیش از هشت هزار محل رای‌دهی

در همین حال کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که به منظور تامین شفافیت انتخابات ریاست جمهوری (ششم میزان/مهر) آرای بیش از هشت هزار محل رای‌دهی بازشماری خواهند شد. روندی که از چند روز به اینسو همواره به تاخیر می‌افتد و کمیسیون انتخابات از زمان آغاز آن اطلاعی نداده است.

روند بازشماری آرا که قرار بود چند روز پیش آغاز شود، موضوع اختلافی میان تیم‌های انتخاباتی است. تیم دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کنونی خواهان آغاز فوری این روند است اما تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان تاکید دارند که نخست تصفیه کامل آرا صورت گرفته و سپس این روند آغاز شود. این تیم در مرحله تصفیه آرا خواهان باطل شدن نزدیک به ۳۰۰ هزار رای هستند که به گفته آنها معتبر نیستند.

این در حالی است که کمتر از یک هفته دیگر به زمان اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده و کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان هشدار داده که اعلام نتایج ابتدایی انتخابات نباید دوباره به تاخیر بیفتد.

محمد قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخابات روز گذشته ضمن ابراز نگرانی از احتمال تاخیر دوباره در اعلام نتایج انتخابات گفت در صورت تاخیر دوباره اعلام نتایج، کمیسیون شکایات انتخابات با کمیسیون انتخابات در چارچوب قانون برخورد خواهد کرد.

اما حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دارالانشای این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که این نهاد تلاش می‌کند تا (۲۳ عقرب/آبان) زمان تعین شده برای اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات، روند بازشماری آرای ۸۴۹۴ محل را تکمیل کند.

دوازدهمین سالگرد کشته شدن مصطفی کاظمی

مصطفی کاظمی، رئیس پیشین کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان افغانستان در پانزدهم عقرب/آبان ۱۳۸۶ در یک انفجار مرگبار در ولایت بغلان کشته شد. در آن انفجار به شمول آقای کاظمی ۷۵ نفر دیگر از جمله شش عضو پارلمان و ۶۰ دانش آموز نیز کشته شدند. هیچ گروهی مسئولیت این رویداد را برعهده نگرفت.

انفجار پس از آن رخ داد که وزیر پیشین اقتصاد افغانستان با شماری از نمایندگان پارلمان از جمله آقای کاظمی برای افتتاح یک پروژه اقتصادی به ولایت بغلان در شمال رفته بود و گروه‌ عظیمی از دانش آموزان و مردم محل به استقبال آنان در 'کارخانه قند بغلان مرکزی 'صف کشیدند.

در پی این انفجار گروه طالبان اعلام کردند که دستی در آن نداشته‌اند و دولت هیاتی برای تحقیق به محل فرستاد اما معلوم نشد که حمله کار چه کسانی بود.

تاکنون هم مشخص نیست که کار این هیات به کجا رسید و نتیجه تحقیقات آنها چه بود.

آقای کاظمی پس از سقوط طالبان عهده‌دار وزارت تجارت افغانستان شد و در کابینه‌های دولت موقت و انتقالی افغانستان در این سمت‌ها باقی ماند.

او همچنین در نخستین انتخابات پارلمانی افغانستان به عنوان نماینده مردم کابل به پارلمان افغانستان راه یافت و پس از آن ریاست کمیته اقتصادی مجلس نمایندگان و همچنین ریاست گروه پارلمانی موسوم به گروه استقلال را به عهده گرفت.

آقای کاظمی در کنار این رییس کمیته سیاسی و سخنگوی جبهه ملی افغانستان بود که در آن رهبران احزاب مجاهدین و همچنین افرادی از احزاب کمونیستی پیشین حضور داشتند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

مصطفی کاظمی به همراه ۷۵ نفر دیگر در یک حمله انتحاری کم‌سابقه در بغلان کشته شد

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-50347161

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading