بازتاب نیوز

دانش: آمادگی آزادی زندانیان طالبان در چارچوب قانون را داریم

١٨ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «سرور دانش» معاون دوم رییس‌جمهور افغانستان گفت: حکومت افغانستان آماده‌ است به‌منظور زمینه‌سازی برای گفت‌وگوها با طالبان، زندانیان این گروه را در چارچوب قانون کشور آزاد کند.

دانش تأکید دارد: طالبان نیز باید برای اعتمادسازی در گفت‌وگوهای صلح، خشونت‌ را کاهش دهند و آتش‌بس اعلام کنند.

معاون دوم رییس‌جمهور  که در مراسم یادبود از دوازدهمین سال‌روز جان باختن سید مصطفی کاظمی، عضو پیشین مجلس نمایندگان سخنرانی می‌کرد، ادامه داد: در مورد رهایی زندانیان طالبان در چهارچوب قوانین کشور آمادگی کامل داریم، اما از طرف دیگر کاهش خشونت، برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات مستقیم بین دولت افغاسنتان و طالبان کلید اصلی اعتماد سازی است.

خلیل‌زاد، خواستار رهایی دو استاد دانشگاۀ «امریکایی – افغانستان» از نزد طالبان است و این گروه هم گفته‌ است که باید در عوض رهایی این دو استاد که در سال ۲۰۱۶ در کابل ربوده شدند، هشتاد عضو این گروه آزاد شوند.

طبق این گزارش، در میان این هشتاد عضو گروۀ طالبان، انس حقانی، پسر جلال‌الدین حقانی، بنیانگذار شبکۀ حقانی و چندین والی و فرماندۀ گروۀ طالبان استند.

این در حالی است که قرار است یک نشست میان افغانان – حکومت افغانستان، سیاسیون و گروۀ طالبان – در چین برگزار شود.

حکومت افغانستان اعلام کرده‌ است که هیئتی را برای حضور در این نشست تشکیل داده‌ است.

معاون دوم رییس‌جمهور گفت که هر روند مربوط به صلح، باید به مالکیت افغانان باشد.

وی هشدار داد زمزمه‌ها دربارۀ به میان آمدن ادارۀ موقت، کشور را به سوی بی راهه خواهد برد: «زمزمه‌های حکومت موقت و یا مانند آن مارا به بی‌راهه و بلکه به یک بحران دیگر سوق می‌دهد.»

در همین حال یونس قانونی، رییس پیشین مجلس نمایندگان که نیز در مراسم امروز شرکت کرده بود، بر حضور دولت افغانستان در گفت‌وگوهای صلح تأکید کرد: «صلح در افغانستان بالاتر از اندیشه‌ها و آزمان‌های اشخاص است. صلح نیاز ملی ماست. صلح خواست مردم ماست. صلح گمشدۀ ملتی است که چهل سال در رنج دست و پا می‌زند.»

در همین حال، حزب اسلامی گلبدین حکمتیار می گوید که حکومت دربارۀ ایجاد و مشخص کردن اعضای هیئت شرکت کننده در نشست چین با این حزب رأی‌زنی نکرده‌است.

نشست چین قرار بود چندی پیش برگزار شود، اما بدلایلی به تأخیر افتاد. تاکنون زمان برگزاری این نشست مشخص نشده‌است.

لینک اصلی: https://af.farsnews.com/politics/news/13980818000105

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading