بازتاب نیوز

افغانستان اظهارات اخیر یک مقام روس در مورد داعش را رد کرد

١٨ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، دولت افغانستان ضمن رد ادعای رئیس اداره امنیت روسیه مبنی بر تدارک داعش افغانستان بر حمله به کشورهای آسیای مرکزی، اعلام کرد که داعش در این کشور شکست خورده است. 

«الکساندر بورتینکوف» رئیس اداره امنیت روسیه مدعی شده بود که داعش به هدف حمله به آسیای مرکزی در افغانستان پایگاه می‌سازد.

بورتینکوف این اظهارات را در چهل و هفتمین نشست ادارات امنیت ملی کشورهای مستقل مشترک المنافع "سی،آی،اس" در تاشکند مطرح کرده‌ است.

اما وزارت دفاع افغانستان این اظهارات را رد کرده و اظهار داشت: داعش در این کشور شکست خورده و توانایی این را ندارد تا به ایجاد مرکز و یا پایگاه بپردازد.

«فواد امان» معاون سخنگوی این وزارت در این رابطه گفت: نیروهای امنیتی  افغانستان افغان موفق شدند بزرگترین مخفی‌گاه و مواضع داعش در این کشور را تخریب و رهبران این گروه را به سزای اعمال خود برسانند.

وی اضافه کرد: داعش در افغانستان در حال نابودی است و شکست خورده، ما با تمام توان در برابر این گروه ایستادگی می‌کنیم، فعلاً این گروه ظرفیت و توانایی این را ندارد تا برای خود در افغانستان جای پای ایجاد کند و یا مرکز داشته باشد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که دو روز پیش دولت تاجیکستان ادعا کرد که افراد مربوط به گروه داعش در افغانستان به یک پاسگاه مرزی این کشور حمله کردند.

در همین حال برخی کارشناسان نظامی می‌گویند، داعش هنوز هم در افغانستان یک تهدید بزرگ است و به صورت کامل شکست نخورده است.

«باری عارض» یکی از این کارشناسان گفت: داعش در افغانستان حضور دارد و به صورت کامل از بین نرفته است و در برخی مناطق حضور آنها محسوس است، اما به آن صورت که روسیه ابراز نگرانی کرده داعش توانایی ساختن پایگاه ندارد. 

پیش از این درباره حضور داعش در ولایت‌های فاریاب، بدخشان، کنر و ننگرهار نگرانی‌های مطرح شده است و مقامات افغانستان تایید کردند که برخی از اعضای این گروه با خانواده‌ خود در ولایتهای گفته شده حضور دارند.

این در حالی است که پیش از این «اسکات میلر» فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، بر لزوم تهدید این گروه برای افغانستان و کشورهای جهان هشدار دادند. 

لینک اصلی: https://af.farsnews.com/politics/news/13980818000443

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading