بازتاب نیوز

رییس جمهوری می‌گوید؛ برخی‌ها در کشور، خشونت را نسبت به صلح ترجیح می‌دهند

١٨ عقرب ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

آقای غنی در مراسم گرامی داشت از میلاد پیامبر اسلام می‌گوید: کسانی استند که برای ادامه‌ی جنگ در کشور تلاش دارند. او افزود، صلح گم‌شده‌ی مشترک مردم افغانستان است اما این پدیده زمانی تامین می‌شود که عدالت تامین شود. رییس اجرایی نیز تاکید می کند که برخی‌ها از نام اسلام استفاده‌ی سو می کنند. به باور آقای عبدالله هم، یگانه راهی که سبب رهایی کشور از جنگ، فساد و فقر می‌شود، پیروی از راه و سنت پیامبر اسلام است.

رییس جمهور غنی در مراسمی که به خاطر میلاد النبی برگزار شده است، می‌گوید: صلح گم‌شده‌ی مشترک تمام مردم افغانستان است.

او درحالی که میگوید حکومت افغانستان در پرتو احکام قرآن مسیر رسیدن به صلح را خواهد پیمود، اما تاکید می‌کند که هنور هم شماری بخاطر ادامه ی جنگ تلاش می کنند.

پس از حرف و حدیث‌ها در مورد تبادله‌ی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان با چندین زندانی طالب به شمول انس حقانی، معاون دوم ریاست جمهوری دیروز گفت که دولت حاضر است بربنیاد قانون، بخاطر زمینه سازی برای صلح زندانیان طالب را آزاد کند.

پیش از این حکومت افغانستان تن دادن طالبان به آتش بس را پیش شرط گفتگو با این گروه خوانده بود.

از سویی، منابع نزدیک به طالبان می‌گویند: نشست بین افغانی بیجینگ که به دلیل‌هایی به تعویق افتاد، در دهه‌ی پایانی ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد.

با این همه، رسانه‌های پاکستانی به نقل از منابع، گزارش داده اند که زلمی خلیل‌زاد، پس از سفر به کابل، هفته‌ی گذشته در دوحه با نمایندگان طالبان نشست غیر رسمی داشته و در آن در مورد راه های ازسرگیری گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان گفتگو کرده اند.

در این نشست رییس جمهوری راه و روش حضرت محمد را بهترین الگو برای انسان‌ها می‌خواند اما می‌گوید هنوزهم برخی‌ها در کشور برخلاف روش پیامبر، خشونت و جنگ را نسبت به صلح ترجیح می‌دهند.

هم‌زمان در کاخ سپیدار نیز مراسمی به همین مناسبت برگزار شده است.

رییس اجرایی هم تنها راه بیرون رفت از بلای جنگ، فساد و فقر را که سال‌هاست دامن‌گیر افغانستان و مردم آن است، توسل به راه و روش پیامبر اسلام می‌داند.

به گفته‌ی آقای عبدالله، امروز در جهان از نام اسلام استفاده‌ی سو می شود.

این درحالیست که شماری از عالمان دینی در این مراسم با انتقاد از سیاست‌گران کشور می‌گویند؛ گرچند اینان از راه‌ و روش پیامبر سخن می‌زنند اما در عمل، سیاست‌هایی در پیش گرفته اند که در دین اسلام جایی ندارد و سبب گسترش فساد اداری و بی‌عدالتی در کشور شده است.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/40184-2019-11-09-11-20-03

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading