بازتاب نیوز

دبیر کل ناتو: ما تا زمانی که طالبان از خشونت دست نکشند، در افغانستان می مانیم

١٨ عقرب ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

دبیرکل ناتو در سفرش به آلمان، می‌گوید، تا زمانیکه طالبان دست از خشونت برندارند ناتو در افغانستان باقی خواهد ماند. همزمان نخست وزیرآلمان می‌گوید که برلین آماده است تا یک نقش فعالی برای حل مشکلات جهان از جمله منازعه جاری در افغانستان بازی کند.

دبیرکل ناتو که برای اشتراک درمراسم سی همین سال فروپاشی دیوار برلین به آلمان رفته می گوید طالبان ازطریق نظامی نمی توانند نیروهای امنیتی افغانستان را شکست دهند.

استولتنبرگ گفت: "مشکلات و چالش های زیادی درافغانستان وجود دارد اما پیشرفت ها نیزقابل ملاحظه هستند، اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان وظیفه‌ی را که بیش ازیکصد هزارنظامی خارجی درسال های گذشته پیش می بردند، برعهده دارند، این پیام واضح ما برای طالبان است که این گروه در میدان های نبرد نمی توانند برنده باشند، لذا باید به میزمذاکره حاضر شده و جنگ را از طریق رسیدن به یک توافق سیاسی پایان دهند.»

همزمان دبیر کل ناتو بار دیگر با پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کرده افزوده است: «بهترین راهکار برای مبارزه با هراس افگنی در افغانستان آموزش وپشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان است. کشورهای عضوناتو بر آموزش وپشتیبانی از این نیروها ادامه میدهند.»

ازسوی نخست وزیر آلمان در دیدار با وزیرخارجه امریکا از آمادگی کشور برای بازی کردن یک نقش فعال درحل مشکلات جهان از جمله منازعه افغانستان خبر میدهد.

انگلا مرکل نخست وزیرآلمان گفت: "آلمان می خواهد درحل مشکلات جهانی به شمول افغانستان نقش فعال داشته باشد، همکاری های مشترک با امریکا برای حل این مشکلات خیلی با اهمیت است، ما آماده همکاری با امریکا درپیوند به حل این چالش هستیم".

وزیرخارجه امریکا هم نقش آلمان را درحل قضایای منطقه و جهان با اهمیت گفته و از داشتن روابط نزدیک خود با برلین قدردانی می کند.

پیش ازاین حکومت فدرال آلمان بر یافتن راه حل سیاسی جنگ جاری در افغانستان تاکید کرده و اعلام آمادگی کرده بود که برای انجام گفتگوهای بین افغانی زمینه سازی خواهد کرد.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/40182-2019-11-09-10-52-33

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading