بازتاب نیوز

محکمه عالی هند اعمار معبد هندو ها را اجازه داد

١٨ عقرب ١٣٩٨ دويچه وله

محکمه عالی در هند اجازه اعمار یک معبد هندوها را بر یک قطعه زمین درشهر مقدس "ایودیا" داد که از ۵۰۰ سال به این سو میان مسلمانان و هندو ها مورد منازعه قرار دارد.

حالا براساس فیصله محکمه عالی هند، تمام این قطعه زمین به هندوها تعلق می گیرد. در آنجا طرفداران حزب حاکم کنونی "بهاراتیا جاناتا" و دیگر ملی گرایان هند در سال ۱۹۹۲ "مسجد بابری" را که در قرن ۱۶ اعمار شده بود، ویران کردند و این امر موجب ایجاد ناآرامی های شدید در سرتاسر هند شد.

براساس فیصله محکمه، جانب مسلمانان به عنوان جبران خسارت "۲،۰۲ هکتار" زمین را در یک محل معروف دیگر به دست آوردند.  پنج عضو محکمه تحت ریاست رنجان گوگوا قاضی کل محکمه به این وسیله به یکی از طولانی ترین منازعه حقوقی در تاریخ هند پایان دادند.

Indien Urteil Moschee (Reuters/P. Waydance)

پولیس ها بعد از صدور حکم محکمه از یک مسجد در بمبئی حفاظت می کنند

ظفریاب جیلانی وکیل مدافع که از "کمیته مسجد بابری" جامعه مسلمان نمایندگی می کند، بعد از فیصله محکمه توضیح داد: "ما با این حکم راضی نیستیم و این حکم مطابق انتظارات ما نیست. این "۲،۰۲ هکتار" زمین برای ما هیچ اهمیتی ندارد."

جیلانی افزود که او یک درخواست را برای بررسی دوباره حکم به محکمه عالی پیش کش می کند. او همزمان از همه اعضای جامعه مسلمانان خواست تا آرامش شانرا حفظ کنند.

ویشنو شنکر وکیل مدافع جانب مقابل گفت که آنها یک نبرد عظیم حقوقی را پیش برده اند و حالا خوشبخت هستند که محکمه را قانع ساخته اند. او تاکید کرد: "این یک لحظه تاریخی برای هندوها است."

Indien Supreme Court in New Delhi Oberster Gerichtshof (picture-alliance/AP Photo/A. Qadri)

محکمه عالی در هند در دهلی جدید

در همین حال راج نات وزیر دفاع هند از همه شهروندان خواست که "حکم محکمه را بپذیرند و صلح را حفظ کنند."

بادرنظرداشت  حساس بودن حکم محکمه، حکومت هند هزاران نیروی امنیتی اضافی را در تمام کشور سازماندهی کرد تا از درگیری های مذهبی جلوگیری شود.

حکم قضات یک پیروزی برای  نارندرا مودی نخست وزیر هند است که حزب ملی گرایی هندوی او "بهاراتیا جاناتا"، با این وعده انتخاباتی وارد کارزار شده بود که معبد رام خدایی اسطوره ای هندو را در "ایودیا" دو باره اعمار خواهد کرد.

ویران کردن مسجد در دسمبر سال ۱۹۹۲ باعث ایجاد شدید ترین درگیری ها مذهبی در هند بعد از استقلال کشور در سال ۱۹۴۷ شد. در زد و خورد های طولانی چندین روزه میان هندوها مسلمانان، در آن زمان بیش از ۲۰۰۰ انسان  جان باختند.

Bildergalerie 20 Jahre nach dem Herabreißen der Babri-Moschee (picture-alliance/dpa)

مدلی که برای اعمار معبد رام پیشنهاد شده است

گفته می شود که تقریباً ۵۰۰ سال پیش، در سال ۱۵۲۸ میرباقی جنرال شهنشاه مغل بابر درآنجا معبد رام را ویران کرد و به جای آن مسجد اعمار کرد. اما زمانی های طولانی مسلمانان در مسجد به عبادت مشغول بودند و هندوها بیرون از مسجد، بازهم  رام را ستایش می  کردند.

حدود ۸۰ درصد از جمعیت ۱،۳ میلیاردی هند، هندو هستند.  مسلمانان با حدود ۱۷۰ میلیون بزرگترین اقلیت دینی کشور را تشکیل می دهند.

dw/stu/mak (epd, ap)/nk/hm

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/محکمه-عالی-هند-اعمار-معبد-هندو-ها-را-اجازه-داد/a-51180397?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading