بازتاب نیوز

نهادهای ناظر انتخاباتی: اختلاف درباره روند بازشماری آراء، پروسه را به بحران می‌برد

١٨ عقرب ١٣٩٨ روزنامه آرمان ملی

نهادهای ناظر انتخاباتی در پی اختلاف برخی تیم‌های انتخاباتی با کمیسیون انتخابات روی پروسه بازشماری آراء، از بروز بحران انتخاباتی ابراز نگرانی می‌کنند.
کمیسیون انتخابات با وجود مخالفت شماری از تکت‌های انتخاباتی، روز شنبه (18 عقرب) روند بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کرد.

کمیسیون انتخابات افغانستان گفته است که تفتیش و بازشماری آرای ۸ هزار و ۲۵۵ محل را آغاز کرده است.

ذبیح سادات، یکی از سخن‌گویان کمیسیون انتخابات گفته که کارمندان این کمیسیون به هدف بازشماری آرا به ولایات رفته و کارشان را در برخی از ولایات‌ در حضور ناظرین آغاز کرده اند.

به گفته آقای سادات تمامی آماده‌گی‌های تخنیکی برای تفتیش و بازشماری آرای بیش از ۸ هزار محل در سراسر افغانستان از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان گرفته شده است.

تیم‌های انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله و صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار روی نحوه پیش‌برد روند تفتیش آراء با کمیسیون انتخابات اختلاف داشتند از این رو، روند بازشماری آرای انتخابات با تاخیر آغاز شد.
تیم ثبات و همگرایی در پیوند به آغاز روند تفتیش آراء، کمیسیون انتخابات را به نقض قانون متهم کرده و با این پروسه مخالفت نشان داده است.
در همین حال گفته می‌شود که این تیم به رسم اعتراض روی پروسه تفتیش آراء صبح امروز ناظرین خود را از کمیسیون انتخابات فراخوانده است.
با این حال گمانه زنی از تشدید اختلافات بین کمیسیون و تیم‌های انتخاباتی بالا گرفته است؛ نهادهای ناظر انتخابات، پیشبینی می‌کنند که اگر پروسه تفتیش آرای انتخابات با رضایت تیم‌های پیشتاز اجرایی نشود، بحران انتخاباتی در راه خواهد بود.
صغرا سعادت سخن‌گوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان به خبرگزاری “جمهور” گفت که کمیسیون انتخابات بر خلاف طرزالعمل‌هایش قرار است در پروسه تفتیش، آرای غیربایومتریک را محاسبه کند.
او، افزود که این اقدام در حالی آغاز شده است که بنابر لوایح و تعهدات کمیسیون آرای غیربایومتریک باید کاملا از دور خارج می‌شد؛ او همین مورد را زمینه‌ساز اختلاف بین تیم‌های انتخاباتی خواند.
بانو سعادت تاکید کرد که اگر روی این پروسه اتفاق نظر رونما نشود، احتمال آنکه انتخابات ریاست جمهوری به بحران برود، قوت می‌گیرد.
به گفته او” اختلاف روی پروسه بازشماری که با نارضایتی برخی تیم‌ها همراه است، موجب خواهد شد، برخی تیم‌ها نتایج انتخابات را نپذیرند و پروسه به بحران برود”.
از سوی دیگر، سمیرا رسا سخن‌گوی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، مبهم بودن سرنوشت آرای مشکوک را زمینه‌ساز اختلاف روی پروسه بازشماری آرا خواند.
به گفت او، 138 هزار رای مشکوک در کمیسیون وجود دارد که تاکنون روی آن تصمیم گرفته نشده است. خانم رسا افزود که کمیسیون انتخابات می‌بایست، با نظارت تکت‌های انتخاباتی سرنوشت آرای مشکوک را مشخص می‌کرد؛ او تاکید کرد که” کمیسیون انتخابات باید در این پیوند به تیم‌های انتخاباتی پاسخ‌گو باشد”.
این در حالی است که پیش از این، حوا علم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات از تاخیر در آغاز روند بازشماری آراء ابراز نگرانی کرده و گفته بود که تاخیر در این روند، زمینه‌ساز بحران در کشور خواهد شد.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/22196

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading