بازتاب نیوز

آلمان ۳۰ سالگی سقوط دیوار برلین را جشن گرفت

١٨ عقرب ١٣٩٨ دويچه وله

دیوار برلین از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۸۹ نه تنها آلمان، بلکه جهان را به دو بلوک شرقی و غربی تقسیم کرده بود. این دیوار در ۲۸ سالگی اش پس از اعتراضات گسترده آلمانی ها تخریب گردید.

فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور آلمان روز شنبه رهبران کشورهای پولند، سلواکیا، جمهوری چک و مجارستان (هنگری) را برای اشتراک در جشن ۳۰ سالگی فروپاشی دیوار برلین پذیرایی کرد. وی در وب سایتش از آلمانی ها دعوت کرد که داستان ها و چشم‌دیدهای شان را در مورد فروپاشی دیوار برلین به اشتراک بگذارند.

مرتبط:  هنوز بین شرق و غرب آلمان دیوار وجود دارد؟

هاردی گروپنر و یووه هسلر دو خبرنگار ما که در آن زمان در شرق برلین زندگی می کردند، به یاد دارند که چگونه ۳۰ سال قبل در چنین روزی با دنیایی جدید روبر گردیدند. به نظر آنها سقوط دیوار برلین «زمین را تکان داد» و بر آلمان، اروپا و جهان تاثیرگذاشت.

رهبران اروپایی پای دیوار برلین گل رُز گذاشتند.

رهبران اروپایی پای دیوار برلین گل رُز گذاشتند.

وزیران خارجه استونیا، لاتویا و لیتوانیا گفته اند که فروپاشی دیوار برلین به آلمانی ها و اروپایی هایی که پشت مرزهای آهنین رنج می بردند، امید بخشید. آنها در اعلامیه مشترک شان نوشته اند: «این امر سقوط امپراطوری شر را به صورت مستقیم و سرنوشت ساز نشان داد - این سرآغاز پایان استبداد کمونیستی در اروپا بود».

رئیس جمهور آلمان از کشورهای اروپای شرقی بخاطر مبارزه با مرزهای آهنین تمجید کرد. اشتاین مایر در یک سخنرانی کوتاه گفت: «بدون شجاعت و میل به آزادی پولندی ها، مجارها، چک ها و سلواک ها، انقلاب صلح آمیز و اتحاد آلمان امکان پذیر نبود».

سرگیو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا سقوط دیوار برلین را "طلوع آزادی و شروع مسیر جدید تاریخی برای آلمان، قاره اروپا و تمام جهان" توصیف کرد. وی افزود: «اروپای بدون دیوارهای تقسیم کننده و بدون نفرت، فرصتی عالی برای شهروندانی است که می توانند سرنوشت خودشان را در دست بگیرند».

انگلا مرکل برای یادبود از قربانیان مبارزه برای فروپاشی دیوار برلین شمع روشن کرد.

انگلا مرکل برای یادبود از قربانیان مبارزه برای فروپاشی دیوار برلین شمع روشن کرد.

حدود یک سال پس از فروپاشی دیوار برلین، آلمان دوباره اتحادش را به دست آورد و شرق و غرب یکجا شدند. اما تفاوت ها هنوز هم میان این دو بخش محسوس اند.

انگلا مرکل صدراعظم آلمان در جریان مراسم گفت ممکن است بیش از ۵۰ سال طول بکشد تا روند اتحاد بین آلمان شرقی و غربی به اتمام برسد. وی افزود: «در بعضی مسائل،  مثلا اینکه اعتقاد بر این بود که همه چیز در شرق و غرب یکسان خواهد بود، امروزه می بینیم که تحققش احتمالاً نیم قرن یا بیشتر طول خواهد کشید».

به گفته انگلا مرکل، فروپاشی دیوار برلین نباید بهانه ای برای توقف مبارزات آزادیخواهانه باشد: «ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که هیچ دیوار دیگری مردم را مجدداً جدا نخواهد کرد». او افزود: «این ثابت می کند که هیچ دیوار آنقدر بلند و قوی نیست که نتوانیم آن را بشکنیم».

مرتبط:  تبصره: مبارزه برای آزادی هرگز تمام نشده است

رهبران کشورهای مختلف از جمله سلواکیا، پولند، جمهوری چک و مجارستان در جریان مراسم پای قسمت هایی که از دیوار برلین برای یادبود پابرجا گذاشته شده، گل رُز را به رسم احترام به قربانیان گذاشتند.

در جریان یک برنامه ویژه جوانانی از سراسر اروپا دیدگاه خود را درباره آینده قاره اروپا در برلین به اشتراک می گذارند. بسیاری جوانان نیز از سراسر آلمان برای اشتراک در جشن به پایتخت رفته اند. مسئولین این جشن گفتند که برلین به صحنه کنسرت خوانندگان سرشناس جهان تبدیل خواهد شد. برنامه نورپردازی هنری نیز بخشی از جشن فروپاشی دیوار برلین بود.

دویچه وله/ر.ش

 • دیوارهای این تونل حالا به عنوان نمایشگاه عکس های تاریخی استفاده می شود. عکس هایی که جریان کار مخفیانه برای حفر تونل، فرار مردم از آلمان شرق به غرب و کشف تونل و بازداشت فراری ها توسط رژیم شرق را نشان می دهد. این تونل مخفی فرار در مراسم یادبود از ۳۰ سالگی فروپاشی دیوار برلین به روی عموم باز گردید.
  تصویرهایی از تونل تاریخی فرار در زیر دیوار برلین نمایشگاه عکس

  دیوارهای این تونل حالا به عنوان نمایشگاه عکس های تاریخی استفاده می شود. عکس هایی که جریان کار مخفیانه برای حفر تونل، فرار مردم از آلمان شرق به غرب و کشف تونل و بازداشت فراری ها توسط رژیم شرق را نشان می دهد. این تونل مخفی فرار در مراسم یادبود از ۳۰ سالگی فروپاشی دیوار برلین به روی عموم باز گردید.

 • این تونل در نزدیکی دیوار برلین و در خیابان برناور حفر گردیده بود. هدف از کندن این تونل کمک به آلمانی هایی بود که در شرق این کشور و تحت حاکمیت رژیم کمونیست زندگی می کردند. بسیاری ها در تلاش برای فرار از دیوار بلند و به شدت حفاظت شده جان باختند.
  تصویرهایی از تونل تاریخی فرار در زیر دیوار برلین برای کمک به شرقی ها

  این تونل در نزدیکی دیوار برلین و در خیابان "برناور" حفر گردیده بود. هدف از کندن این تونل کمک به آلمانی هایی بود که در شرق این کشور و تحت حاکمیت رژیم کمونیست زندگی می کردند. بسیاری ها در تلاش برای فرار از دیوار بلند و به شدت حفاظت شده جان باختند.

 • Deutschland Fluchttunnel unter der Berliner Mauer (picture-alliance/AP Photo/M. Schreiber)
  تصویرهایی از تونل تاریخی فرار در زیر دیوار برلین باز شدن به روی عموم

  از زمان فروپاشی دیوار برلین تاکنون این تونل برای دیدن همه مردم باز نبود. مایکل مولر، شهردار برلین، با تشکر از کسانی که آن را ساختند، رسماً این تونل ۱۰۰ متری را به مناسبت یادبود از ۳۰ سالگی فروپاشی دیوار برلین به روی همه مردم باز کرد.

 • ین تونل توسط گروهی از مخالفان آلمان شرقی ساخته شده بود که به غرب فرار کرده بودند. آنها ۹ سال پس از ساخت دیوار برلین، از اواخر سال ۱۹۷۰ حفر این تونل را آغاز کردند تا بتوانند دوستان و خانواده های شان را به غرب آلمان منتقل کنند.
  تصویرهایی از تونل تاریخی فرار در زیر دیوار برلین تونلی در ۹ سالگی دیوار

  ین تونل توسط گروهی از مخالفان آلمان شرقی ساخته شده بود که به غرب فرار کرده بودند. آنها ۹ سال پس از ساخت دیوار برلین، از اواخر سال ۱۹۷۰ حفر این تونل را آغاز کردند تا بتوانند دوستان و خانواده های شان را به غرب آلمان منتقل کنند.

 • Deutschland Geschichte Berlin Mauer DDR-Grenzer suchen nach Fluchttunnel (ullstein - Kasperski)
  تصویرهایی از تونل تاریخی فرار در زیر دیوار برلین تونلی ناتمام

  چند روز قبل از اتمام کار این تونل، مقامات آلمان شرقی آن را با استفاده از فناوری "اولتراساوند" کشف کردند و سپس بخشی از تونل را ویران نمودند.

 • در ۲۸ سالی که دیوار برلین وجود داشت، بیش از ۷۰ تونل فرار در زیرش ساخته شد و حدود ۳۰۰ نفر در این مدت موفق به فرار از شرق به غرب شدند. برخی نیز در جریان فرار در این تونل ها جان شان را از دست دادند
  تصویرهایی از تونل تاریخی فرار در زیر دیوار برلین ۷۰ تونل فرار

  در ۲۸ سالی که دیوار برلین وجود داشت، بیش از ۷۰ تونل فرار در زیرش ساخته شد و حدود ۳۰۰ نفر در این مدت موفق به فرار از شرق به غرب شدند. برخی نیز در جریان فرار در این تونل ها جان شان را از دست دادند

 • این تونل حالا بخشی از مجموعه نمایشگاه هایی است که در برلین ایجاد شده اند. حالا همه می توانند از این نمایشگاه بزرگ زیرزمینی در مورد دیوار و سایر تونل ها دیدن کنند.
  تصویرهایی از تونل تاریخی فرار در زیر دیوار برلین بخشی از نمایشگاه

  این تونل حالا بخشی از مجموعه نمایشگاه هایی است که در برلین ایجاد شده اند. حالا همه می توانند از این نمایشگاه بزرگ زیرزمینی در مورد دیوار و سایر تونل ها دیدن کنند.

 • ۳۰ سال پیش به تاریخ نهم نوامبر دیوار برلین که به «خط مرگ» مشهور بود، فرو ریخت و دیگر نیازی به استفاده از این تونل ها نبود؛ رویدادی که باعث شد حدود یک سال بعد در سوم اکتوبر ۱۹۹۰ آلمان پس از ۴۱ سال جدایی به دو بخش شرقی و غربی، دوباره متحد و یکپارچه شود.
  تصویرهایی از تونل تاریخی فرار در زیر دیوار برلین خط مرگ

  ۳۰ سال پیش به تاریخ نهم نوامبر دیوار برلین که به «خط مرگ» مشهور بود، فرو ریخت و دیگر نیازی به استفاده از این تونل ها نبود؛ رویدادی که باعث شد حدود یک سال بعد در سوم اکتوبر ۱۹۹۰ آلمان پس از ۴۱ سال جدایی به دو بخش شرقی و غربی، دوباره متحد و یکپارچه شود.


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/آلمان-۳۰-سالگی-سقوط-دیوار-برلین-را-جشن-گرفت/a-51181618?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading