بازتاب نیوز

سیک های هند اجازه یافتند برای زیارت مقبره نانک به پاکستان سفر کنند

١٨ عقرب ١٣٩٨ دويچه وله

برای نخستین بار بعد از گذشته چندین دهه، سیک های هند به روز شنبه اجازه یافتند به پاکستان سفر کنند تا از مقبره گورو نانک موسس دینی شان در شهر "کرتارپور" زیارت کنند.

از زمان تاسیس  دو دولت متخاصم در سال ۱۹۴۷ به این سو، سیک ها اجازه نداشتند به قصد زیارت گورو نانک به پاکستان بروند. حالا بر اساس یک توافقنامه میان هر دو کشور، روزانه تا به ۵۰۰۰ زایر سیک اجازه عبور از مرز را یافته اند.

انتظار می رود که به روز شنبه (نهم نوامبر) دست کم ۷۰۰ زائر سیک از مقبره نانک که حدود چهار کیلومتر دور تر در آن طرف مرز کشورشان قرار دارد، زیارت کنند. آنها از مرز از طریق یک عبور گاه که به تازگی اعمار شده است، داخل خاک پاکستان شدند.

آنها از جانب پاکستان، با بس ها مورد استقبال قرار گرفتند که آنها را از عبورگاه مرزی به سوی مقبره نانک انتقال می داد. زائران در آنجا توسط عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز استقبال شدند.

Pakistan und Indien Eröffnung Sikh Pilgerweg in Kartarpur (Getty Images/AFP/A. Qureshi)

پاکستان برای نخستین بار مرزش را بعد از دهه سال برای آمدن سیک های هند برای زیارت باز کرد

در میان نخستین زائران که از مرز گذشتند، من موهن سینگ  نخست وزیر پیشین هند نیز بود که در برابر رسانه های دولتی پاکستان از یک "لحظه بزرگ" سخن گفت. او گفت: "من امیدوارم که روابط میان پاکستان و هند بعد از باز شدن شهر "کرتارپور" [برای زائران سیک] بهبود یابد."

تصاویر تلویزیونی نشان می دادند که چگونه عمران خان و من موهن سینگ باهم صحبت می کردند. نارندرا مودی نخست وزیر هند نیز از عمران خان ابراز تشکر کرده است.

برای حدود ۳۰ میلیون سیک، مقبره نانک با گنبد سفید در "کرتارپور"، مقدس ترین مکان شان است.  ده ها سال سیک های هند اجازه نداشتند از آن دیدار کنند.

دین سیک در قرن ۱۵ منطقه پنجاب به وجود آمد که امروز میان دو قدرت اتومی، هند و پاکستان تقسیم شده است. بعد از جدایی هردو دولت در پی جنگ جهانی دوم، میلیون ها سیک از پاکستان به هند فرار کردند.

afpd/nk/hm

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/سیک-های-هند-اجازه-یافتند-برای-زیارت-مقبره-نانک-به-پاکستان-سفر-کنند/a-51182075?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading