بازتاب نیوز

شورای اتلانتیک: امریکا اشتباه سوریه را تکرار کرده نمی‌تواند

١٨ عقرب ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

  • شورای اتلانتیک

شورای اتلانتیک به وضعیت احتمالی پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان توجه کرده است.

در این نوشته است که ایالات متحده اشتباه خروج نیروهایش از سوریه را در افغانستان تکرار کرده نمی‌تواند.

نشریه در ادامه نوشته است، با کاهش نفوذ امریکا در افغانستان و شرق میانه، گروه‌های افراطی دست بالا یافته اند و از پناهگاه‌های شان در پاکستان و شرق میانه، بر منافع امریکا، تهدیدهایی را به بار آورده اند.

به باور شورای اتلانتیک، با بیرون شدن نیروهای امریکایی از سوریه، پرسش‌هایی مطرح شده که سایر رقیبان ایالات متحده فرصت یافته اند تا در مورد افغانستان هم تصور مشابه داشته باشند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در هشتم سپتمبر گفتگوهای زلمی خلیلزاد نماینده این‌کشور برای صلح افغانستان را با مذاکره کننده‌های طالبان لغو کرد و گفت، حملات علیه این گروه را افزایش می‌دهد.

ترمپ بارها روی این حرف هم تاکید کرده که نیروهای کشورش را از افغانستان دو باره به خانه‌های شان باز می‌گرداند.

نشریه در ادامه نوشته که تلاش‌های حکومت افغانستان در راستای صلح هم تصمیم دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا را که می‌خواهد با توافق یا بدون آن نیروهای کشورش را از افغانستان بیرون کند، کُندتر ساخته است.

در ادامه آمده، با کاهش نفوذ امریکا در شرق میانه و افغانستان، برای کشور‌های رقیب امریکا این فرصت مساعد شده تا در مسایل بیشتر دخیل شوند.

به نوشته شورای اتلانتیک در حال حاضر به یک کشور دیگر منطقه یعنی چین، فرصت‌ها در دست آمده تا در پروسه صلح افغانستان تلاش کند و در عین حال پیکنگ میزبان مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبان باشد.

به باور نویسنده، با توجه به این‌که چین از لحاظ اقتصادی بر پاکستان نفوذ دارد و پاکستان هم حامی بزرگ طالبان به شمار می‌رود، شاید در گفتگو‌های صلح یک میانجیگر موثر ثابت شود.

  • ایکانومیست

نشریه ایکانومیست به جنگ‌های افغانستان و عراق تمرکز کرده و نوشته است، این دو جنگ برای بسیاری امریکایی‌ها هیچ چیزی به ارمغان نیاورده است.

نشریه به نقل از وزارت نظامیان متقاعد امریکا هم نوشته است، دو اعشاریه هفت میلیون تن نیروهای امریکایی از سال ۲۰۰۱ میلادی به صورت دوره‌یی در افغانستان و عراق سپری کردند که از میان آنها سی و پنج در صد شان معلول شده اند. شمار دیگر هم از صدمه‌های جنگ با بیماری‌های روانی دست و پنجه نرم می‌کنند.

ایکانومیست این پرسش را مطرح می‌کند که کی برای سربازان و نظامیان متقاعد پول خواهد پرداخت؟

در پاسخ آمده که نسل‌های آینده امریکا بهای این جنگ را می‌پردازند زیرا جنگ‌ها، قرضه‌ها را به همراه داشته اند.

در ادامه از این هم یاد آوری شده که بسیاری از امریکایی‌ها دلیلی کمی می‌بینند که فکر کنند چرا کشور شان تا هنوز در جنگ قرار دارد.

به باور نویسنده ایکانومیست، این‌ها حق به جانب استند٬ زیرا جنگ هم مانند جهنم است و مثال های آن در نزدیک به دو دهه گذشته در افغانستان و عراق دیده شده است.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30262275.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading