بازتاب نیوز

معاون رئیس جمهور: هیچ فرد و یا تیمی حق ندارد در کار کمیسیون انتخابات مداخله کند

١٨ عقرب ١٣٩٨ روزنامه افغانستان

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که هیچ  فرد یا تیمی حق ندارد در کار کمیسیون مستقل انتخابات مداخله کند و یا نظر خاصی را بر این کمیسیون تحمیل کند.
آقای دانش که روز جمعه (17 عقرب) در مراسم گرامی‌داشت از دوازدهمین سالگرد شهادت سید مصطفی کاظمی، رئیس پیشین کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان و رهبر حزب اقتدار ملی و شماری دیگر از نمایندگان مجلس در تالار لویه جرگه در کابل سخنرانی می‌کرد، بر احترام به استقلالیت و تصامیم کمیسیون مستقل انتخابات، تأکید کرد.
او افزود که " هیچ کسی حق ندارد که به انتخابات به عنوان یک ابزار بنگرد و هر زمان که به نفعش باشد آن را بپذیرد و اگر به نفعش نباشد، آن را زیر سؤال ببرد."
معاون دوم ریاست جمهوری تأکید کرد که "ما باید بدانیم که انتخابات عنصر اصلی مشروعیت نظام است و نباید کسی به خاطر منافع شخصی و گروهی خود مشروعیت نظام را زیر سؤال ببرد."
آقای دانش گفت که همه تیم‌های انتخاباتی حق دارند شکایت‌های خود را به صورت مستند و قانونی به کمیسیون‌های انتخاباتی ارائه کنند و افزود که "ولی ما باید اجازه دهیم که کمیسیون‌های انتخاباتی مطابق قوانین و اسناد قانونی خود تصمیم بگیرند و فیصله کنند و همگی هم به فیصله آن‌ها احترام بگذاریم."
معاون رئیس جمهور از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که هرچه زودتر نتایج ابتدایی و نهایی انتخاباتی ریاست جمهوری را اعلام کند تا سرنوشت سیاسی کشور "معین و روشن" شود.
او افزود که کمیسیون انتخابات نباید از قانون، طرزالعمل‌ها و تقویم انتخاباتی تخطی کند و مردم را بیش از این منتظر اعلام نتایج انتخابات بگذارد.
آقای دانش گفت که کمیسیون مستقل انتخابات نباید تحت تأثیر شرایط سیاسی قرار گیرد و باید اجازه ندهد که هر گروهی به خاطر منافع خود انتخابات را به چالش بکشد و کمیسیون را به گیروگان بگیرد.
انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ ششم ماه میزان برگزار شد، اما کمیسیون مستقل انتخابات هنوز نتوانسته است که نتایج ابتدایی این انتخابات را اعلام کند.
در روزهای گذشته، جنجال اصلی روی بازشماری و تفتیش شماری از آرا بود و چندین جلسه کمیسیون در این مورد به دلیل مخالفت یکی از اعضای آن، بی‌نتیجه پایان یافت.
تیم ثبات و همگرایی، به رهبری عبدالله عبدالله نیز اعلام کرده که روند باز شماری و تفتیش آرا باید آغاز نشود و در گام نخست باید آرای تقلبی از آرای پاک تصفیه شود.
اما حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات به رسانه‌ها بدون اشاره به نام هیچ تیم انتخاباتی، گفته است که یکی از تیم‌ها مانع باز شماری آرا می‌شود و این امر نگران کننده است و باعث می‌شود کار کمیسیون انتخابات با تأخیر مواجه شود.
معاون دوم ریاست جمهوری در سخنرانی خود در مراسم سالگرد شهادت شهید کاظمی موضع حکومت و تیم انتخاباتی دولت سازرا در این مورد اعلام کرد.
او گفت "در رابطه به نتایج انتخابات به صراحت باید بگویم که ما هم به عنوان حکومت و هم به عنوان تیم دولت ساز به پنج اصل کلیدی باور کامل داریم و از این باور خود با تمام قوت، حمایت و دفاع می کنیم. این پنج اصل کلیدی عبارت است از: 1- احترام به قانون (قانون اساسی و قانون انتخابات) 2- احترام به رأی مردم 3- احترام به استقلال و بی طرفی کمسیون ها و فیصله های آن ها 4– حمایت همه جانبه از شفافیت و پاکسازی آرای سیاه و سفید 5- پذیرفتن نتایج انتخابات."
او از شهروندان کشور، سایر تیم‌های انتخاباتی، احزاب سیاسی و نهادهای مدنی نیز خواست که به این پنج اصل احترام بگذارند و آن را رعایت کنند.
بر اساس تقویم جدید انتخاباتی، قرار است کمیسیون مستقل انتخابات نتایج ابتدایی انتخابات را به تاریخ 23 عقرب (پنجشنبه هفته جاری) اعلام کند. زمان اعلام نتایج نهایی هنوز مشخص نیست.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=150363

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading