بازتاب نیوز

در ۸ ماه ۲۰ کارخانه جدید در شهرک صنعتی هرات آغاز به‌کار کرده‌اند

١٨ عقرب ١٣٩٨ روزنامه افغانستان

مسئولان اتاق صنابع و معادن ولایت هرات می‌گویند که از آغاز سال روان هجری خورشیدی تاکنون، ۲۰کارخانۀ جدید در شهرک صنعتی هرات آغاز به‌کار کرده‌اند.
به گـفتۀ این مسئولان، این کارخانه‌ها در بخش تولید مواد خوراکه و ساختمان فعالیت دارند که بیش از ۵۰ میلیون دالر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری شده‌است.
به گزارش طلوع نیوز، حمدالله خادم، رئیس اتاق صنایع و معادن هرات در این باره گفته که: «بخش‌هایی که ما در آن انکشاف پیدا کردیم، می‌توانیم بگویم که در حد خودکفایی رسیده‌ایم، اکثرأ فابریکه‌هایی هستند که در بخش تولید مواد غذایی فعالیت دارند.»
شماری از صاحبان صنایع در ولایت هرات، می‌گویند که علاقه‌مندی به سرمایه‌گذاری‌ در بخش‌های گوناگون هنوزهم وجود دارد، اما آنان از نبود امتیازهای ویژه برای سرمایه‌گذاران تازه کار، شکایت دارند.
این صاحبان صنایع، کمبود برق، فساد در گمرک‌ها و ناامنی‌ها را در کشور از بزرگترین چالش‌ها فراراه کارشان می‌دانند.
محمدشاه سخی زاده، صنعت‌گر در هرات بیان داشته که: «در سال ۹۸ درحدود سه میلیون دالر در بخش نوشابه‌های غیرالکولی سرمایه‌گذاری شده. متأسفانه، در قسمت برق، داد همه سرمایه‌گذاران بلند شده. در قمست گمرک، فساد وجود دارد. این‌ها سد راه شده به ما.»
مسئولان اتاق صنایع و معادن هرات می‌گویند اگر برق مورد نیاز کارخانه‌داران به دسترس آنان قرارگیرد، احتمال دارد که بیش از بیست کارخانۀ تولیدی دیگر نیز به‌زودی در پارک‌های صنعتی هرات آغاز بکار کنند.
هم‌اکنون ۳۰۰کارخانۀ تولیدی در شهرک صنعتی هرات فعالیت دارند که بیشتر به تولیدات موادغذایی، ساختمانی، لبنیات و سنگ مرمر می‌پردازند.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=150362

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading