بازتاب نیوز

چرا جناح‌های سیاسی و قومی از رویارویی با «اشرف غنی» پرهیز می‌کنند؟

١٩ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، با وجود گذشت حدود یک ماه و نیم از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هنوز نتایج ابتدایی اعلام نشده و نگرانی‌هایی وجود دارد که اعلام نتایج منجر به ناآرامی، خشونت و یا کشاندن کشور به سمت بحران شود.

نشریه آمریکایی «وار آن راکس» در این باره نوشت: دولت افغانستان که متهم به فساد است به دلیل حمایت‌های آمریکا و کمک‌های خارجی به جای پرداختن به کارکرد مثبت تلاش‌هایش را متمرکز حذف بازیگران سنتی کرده اما با این حال نیز نتوانسته بر افغانستان کنترل داشته باشد.

این نشریه با اشاره به تلاش اپوزیسیون دولت برای ایجاد دولت موقت مهمترین عامل تحکیم کنترل دولت غنی و نیز عامل بازدارنده رویارویی جناح‌های سیاسی و قومی با دولت را حمایت دائم نظامی آمریکا و کمک‌های مالی بین‌المللی دانست.

در ادامه این گزارش آمده که غنی و مشاروانش در طی این سال‌ها کارکردهای دولت را به قیمت به حاشیه کشیدن بازیگران سنتی که پس از سقوط طالبان ثروت و قدرت را در پست‌های دولتی جمع کرده بودند، در اولویت قرار داده است.

گزارش می‌افزاید که برخی از ارزشمندترین منابع افغانستان شامل اقتصاد غیرقانونی مواد مخدر، مواد معدنی گرانبها است و بیشتر نقاط مرزی کشور تحت تأثیر ذینفعان سنتی قرار دارد.

چرایی فشار اشرف غنی برای پرکردن خزانه خالی پس از انتخابات افغانستانطرح 7 ماده‌ای «اشرف غنی» برای صلح افغانستان + متناشرف غنی: مشارکت افغانستان با آمریکا پایدار بوده و پایدار خواهد ماند

وار آن راکس می‌افزاید که ثبات دولت و اقتصاد افغانستان بیش از حد به کمک‌های بین‌المللی و نیروهای آمریکایی متکی است.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/08/19/2137129/چرا-جناح-های-سیاسی-و-قومی-از-رویارویی-با-اشرف-غنی-پرهیز-می-کنند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading