بازتاب نیوز

گزارش تازه سیگار از مصرف ملیاردها دالر برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان

١٩ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری آریانا نیوز


مفتش خاص ایالات متحده امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه خود گفته است که امریکا از 2002 عیسوی به اینسو، 8.94 ملیارد دالر را برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، مصرف کرده است.

سیگار در تازه‌ترین گزارش خود ادعا می‌کند که ارزش مواد مخدر غیرقانونی بسا بزرگتر از ارزش صادرات تولیدات قانونی این کشور در 2017 و 2018 عیسوی بوده است.

این گزارش اذعان می‌دارد که باوجود کاهش 20 فیصد کشت کوکنار در 2018 در افغانستان، از زمان آغاز به کار دفتر مواد مخدر و جرایم سازمان ملل (UNODC) در سال 1994، همچنان افغانستان دومین بلندترین کشت کنندۀ مواد مخدر باقیمانده است.

سیگار همچنان تاکید ورزیده که کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان به خاطر کمبود باران بوده نه تلاش های ضد مواد مخدر در افغانستان. کشت کوکنار، به عنصر اساسی در معیشت بسیاری از مردم افغانستان تبدیل شده است.

سیگار در این گزارش خود نگاشته است که عمدتاً رقم افغان‌های که در کشت مواد مخدر و کار در مزارع کوکنار مصروف اند یا هم در تجارت مواد مخدر غیرقانونی دخیل می‌باشند، بیشتر از رقم عساکر اردوی ملی و نیرو های امنیتی افغانستان است.

اما وزارت امور داخله با این ادعای سیگار موافق نبوده و آن را به چالش می کشد.

اینکه باوجود تلاش ها و هزینۀ هنگفت در مبارزه با مواد مخدر، چرا حکومت و جامعۀ بین المللی قادر به کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان نشده است، فدا محمد الفت صالح، رئیس کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه به این باور است که حکومت این کشور نتوانست دست خریداران بین المللی را کوتاه کند.

آقای الفت صالح گفته است: به همین دلیل موفقیت قابل ملاحظه یی در عرصۀ محو قاچاق مواد مخدر به دست نیامده است.

میرزا محمد یارمند، معین پیشین وزارت داخلۀ افغانستان اما می گوید: ایالات متحده روی دلایل اصلی و ریشه یی این موضوع تمرکز نکرده است. مردم اینجا {به افغانستان} آمدند و مقادیر هنگفت پول را سرمایه گذاری کردند، اما این سرمایه گذاری ها در مسیر نادرستی انجام شده است.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/سیگار-ملیارد-دالر-مبارزه-مواد-مخدر.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading