بازتاب نیوز

اثر باستانی قاچاق شده در هنگ‌کنگ به افغانستان تحویل داده شد

١٩ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، یک اثر باستانی که از افغانستان قاچاق شده بود، در هنگ‌کنگ به مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان تحویل داده شد.

«صابر مومند»، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، گفت که این اثر تاریخی مربوط به قرن سوم و چهارم میلادی و از آثار دوره بودایی است.

پیکره باستانی بودا که به مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ سپرده شده، یک پیکره بی‌سر است. سخنگوی این وزارت می‌گوید که به زودی این اثر باستانی در موزه ملی افغانستان به نمایش‌ گذاشته خواهد شد.

بر اساس گفته‌های صابر مومند، این اثر قاچاق شده از سوی شخصی به نام گابریل شاین که از علاقه‌مندان آثار باستانی است به عنوان «همدردی» به افغانستان تسلیم شده است.

این اثر باستانی به محمدرسول باوری، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ سپرده شده است.

باوری هنگام تحویل این اثر باستانی گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ متعهد است که تمام آثار قاچاق شده افغانستان را برگرداند.

از سوی دیگر، گابریل شاین گفته است چند سال پیش این اثر باستانی را به دست آورده و در همان زمان نیز فهمیده بود که این اثر متعلق به افغانستان است. به گفته او، پیش از این فرصت تحویل پیکره بودا به افغانستان فراهم نبوده است.

به نوشته روزنامه 8 صبح، براساس اطلاعات وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، اثر قاچاق‌شده‌ای که توسط یک شهروند عادی هنگ‌کنگ به افغانستان تحویل داده شده است، در یونسکو ثبت است. همچنین تصویر آن در کتلاک موزه ملی نیز موجود می‌باشد.

لینک اصلی: http://af.farsnews.com/culture/news/13980819000258

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading