بازتاب نیوز

عبدالله: روند بازشماری آرا متوقف شود/ مسئولیت بحران رفتن افغانستان با دولت است

١٩ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «عبدالله عبدالله» رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» در خیمه لویه جرگه گفت که این تیم خواستار بحران نیست اما می‌خواهد که روند بازشماری آرا متوقف شود.

عبدالله اظهار داشت که تنها آرای معتبر مردم باید نتیجه انتخابات را تعیین کنند.

وی هشدار داد که اگر کمیسیون انتخابات به بازشماری آرا در غیاب ناظران این تیم ادامه دهد ثبات و همگرایی علیه آن اقدام خواهد کرد.

رئیس اجرایی دولت افغانستان با تاکید بر اینکه تیم ثبات و همگرایی خواستار ایجاد بحران نیست نیز تاکید کرد که این اقدام نیز صلح‌آمیز و در چارچوب قانون خواهد بود.

عبدالله خاطرنشان کرد که پیش از بازشماری آرا باید وضعیت حدود 300 هزار برگه رأی که از دید وی فاقد اعتبار است مشخص شود زیرا هیچ اطلاعات بیومتریکی برای این آرا وجود ندارد و از این رو نباید شمارش شوند.

تحریم روند بازشماری آرا توسط تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» افغانستانکمیسیون انتخابات افغانستان: یکی از تیم‌های انتخاباتی مانع بازشماری آرا می‌شودتیم انتخاباتی عبدالله خواستار ابطال 300 هزار برگ رأی شد

رهبر تیم ثبات و همگرایی با متهم کردن تیم «دولت‌ساز» به رهبری «اشرف غنی» به مهندسی انتخابات نیز گفت که تیم انتخاباتی‌اش در رابطه با آرای انتخابات هیچ سازشی نمی‌کند و اگر کشور به بحران رود مسئولیت آن با تیم دولت‌ساز است.

تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله روز گذشته تصمیم اخیر کمیسیون انتخابات مبنی به شروع روند بازشماری در ولایات را قانون‌شکنی خواند و از ناظران خود برای حضور این روند جلوگیری کرد.

این تیم در بیانیه‌ای اعلام کرد که کمسیون انتخابات علی رغم تلاش‌ها جهت تفکیک و تصفیه آرا، طبق لوایح و دستوالعمل‌های مربوطه عمل نکرده  و دست از قانون شکنی برنداشته است.

در بیانیه آمده است که این کمیسیون قبل از اینکه آرای باطل و بدون بیومتریک را تفکیک و تصفیه کند و همچنین تعداد آرای هر حوزه را مشخص کند، تصمیم به اقدام بازشماری آرا در ولایات گرفته است.

تیم ثبات و همگرایی افزود که 2 هزار و 432 حوزه اخذ رای دیگر بوده که کسی از وجود این حوزه‌ها اطلاعی نداشته است و هیچگونه اطلاعات بیومتریک در مورد آنها وجود ندارد، با این وجود کمیسیون انتخابات بدون در نظرداشت این مسائل این حوزه‌ها را در روند بازشماری آرا قرار داده است.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/08/19/2137244/عبدالله-روند-بازشماری-آرا-متوقف-شود-مسئولیت-بحران-رفتن-افغانستان-با-دولت-است

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading