بازتاب نیوز

هشدار عبدالله؛ بازشماری را متوقف کنید، نتیجه را نمی‌پذیریم

١٩ عقرب ١٣٩٨ سلام وطندار

عبدالله عبدالله، رهبر تیم ثبات‌وهم‌گرایی در یک گردهمایی امروز می‌گوید که ناظران این تیم در سراسر افغانستان بازشماری آرا را تحریم کرده‌اند و نتیجه‌یی که در نبود ناظران این تیم اعلام شود، پذیرفتنی نیست.

آقای عبدالله با اشاره به تیم «دولت‌ساز» می‌گوید، این تیم بر شمارش آرای سه‌شبانه‌روز انتخابات یا 24 ساعت روز انتخابات اصرار دارد، «شماری شب انتخابات صندوق‌ها را پُر کردند و به همین دلیل، مشکلات تخنیکی را بهانه می‌کنند و بر بازشماری آرا پیش از تفکیک پافشاری دارند.»

عبدالله عبدالله از کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهد تا مطابق به قانون و کارشیوۀ انتخاباتی عمل کرده و بازشماری آرا را متوقف کنند.

به گفتۀ او، در صورتی که کمیسیون خواست آنان را نپذیرد و «خلاف قانون» پیش برود، آنان اقدامات جدی دیگری را روی دست خواهند گرفت.

رهبر تیم ثبات‌وهم‌گرایی در این همایش از نیروهای امنیتی می‌خواهد تا در مقابل مردم قرار نگیرند و سیاسی عمل کنند.

او اطمینان می‌دهد که مانند دور پیشین انتخابات ریاست جمهوری که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی شد، عمل نخواهد کرد و از تک تک رأی مردم دفاع می‌کند. عبدالله اضافه می‌کند که در هیچ صورتی هیچ نوع سازشی را نمی‌پذیرد.

به گفتۀ او، ثبات‌وهم‌گرایی حامی بحران نیست، «اما در صورتی که کشور به بحران رفت، مسئول تیم دولت‌ساز است.»

آقای عبدالله می‌گوید، در انتخابات سال 2014 منافع ملی را در نظر گرفت و تن به مصلحت عمومی داد، اما مردم ضررش را چشیدند و این بار این عملکرد تکرار نخواهد شد.

همایش امروز تیم ثبات‌وهم‌گرایی در تالار لویه جرگه در کابل برگزار شده بود. اما به گفتۀ آقای عبدالله، از نیروهای رجال برجسته خواسته شده بود تا امنیت این محل را تأمین نکنند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روند بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری را روز سه‌شنبه، ۱۴ عقرب/آبان آغاز کرد.

اما تیم ثبات‌وهم‌گرایی می‌گوید، پیش از آغاز بازشماری باید میزان آرای معتبر مشخص شود. بر اساس محاسبۀ این تیم، حدود ۳۰۰ هزار رأی باید باطل و از روند شمارش آرا خارج شود.

به گفتۀ این تیم، بیش از ۱۳۷ هزار رأی قرنطین‌شده بدون اطلاع به تیم‌های انتخاباتی وارد محاسبۀ کمیسیون انتخابات شده که اطلاعات رأی دهنده‌گان آن «باطل، ناشناخته و مبهم» است.

با این حال تیم دولت‌ساز به رهبری محمداشرف غنی تأکید دارد که تأخیر در روند بازشماری آرا برای آن‌ها قابل قبول نیست.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=51137

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading