بازتاب نیوز

1700 پرونده غصب زمین‌های دولتی در هرات به دادگاه فرستاده شد

١٩ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

«حارث اخترزاده» رئیس اداره اراضی هرات در گفتگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گفت: پس از ایجاد اداره اراضی به فرمان وزیر شهرسازی افغانستان در هرات به هدف استانداردسازی زمین‌های دولتی، خصوصی و املاک شهروندان در این ولایت فعالیت گسترده‌ای از سوی این اداره انجام شده است.

وی اضافه کرد: این اداره مطابق به استراتژی جدید وزارت شهرسازی و اراضی افغانستان قصد دارد تا نرم افزار سیستم‌های نقشه برداری واستانداردسازی املاک مختلف را ایجاد کند تا پس از وارد کردن آن در سیستم وزارت از هر نقطه از جهان مالکین و مسوولان بتوانند تا به راحتی با مراجعه به گوگل مپ اراضی خود را مشاهده کنند.

اخترزاده ادامه داد: پس از تشخیص و نقشه برداری از اراضی دولتی و خصوصی در هرات، مشخص شد که تاکنون بیش از 49 هزار زمین دولتی و خصوصی در این زمین غصب شده است.

وی تاکید کرد: مطابق به ماده 134 قانون وزارت کشف و بررسی زمینهای غصب شده در تمامی ولایات افغانستان به عهده نیروهای امنیتی بخصوص پلیس است و باید این ادارات نظامی و امنیتی همگام با اداره اراضی نیز از غصب زمینهای مختلف در مناطق مختلف ولایات جلوگیری کرده و عاملین اصلی را پس از بررسی اسناد مالکیت به قوه قضاییه بسپارند.

این مقام دولتی تصریح کرد:  پس از بررسی اداره اراضی یک هزار و 673 پرونده غصب زمین در هرات با همکاری ادارات امنیتی و بررسی اسناد مالکیت ها از سوی مسوولین اداره اراضی به قوه قضاییه فرستاده شده است.

رئیس اداره اراضی همچنان گفت: بررسی تیم های کاری این اداره در مرکز شهر، شهرستانها و روستاهای هرات نشان می‌دهد که 2 هزار و 758 جریب زمین دولتی و خصوصی در هرات در حال حاضر از سوی افراد مختلف غصب شده است که اسناد این املاک به زودی به صاحبان اصلی بازگردانده خواهد شد.

وی یادآور شد: اداره اراضی هرات از بعد و تاسیس خود در هرات توانسته تا 7 هزار منزل مسکونی شهروندان را بررسی کند که از این میان 4 هزار منزل مسکونی با مراجعه مالکان ان و ارایه اسناد قانونی مستحق اخذ سند هستند که  در حال حاضر از این میان نیز 3 هزار سند اصلی از سوی این اداره چاپ و به مالکان حقیقی و حقوقی این منازل توزیع شده است.

از سوی دیگر نیز «کبیر ایثار» عضو شورای ولایتی هرات در این مورد گفت: سالهاست که در شهر، شهرستانها و روستاهای هرات زمنیهای دولتی، خصوصی شهروندان از سوی غاصبین زمین غصب می‌شود و هیچ فعالیتی برای بازپس گیری این زمین‌ها از سوی مقامات محلی  به چشم نمی‌خورد.

وی بیان داشت: حکومت اراده جدی برای مبارزه با غصب زمینها به خرج نداده  و نیاز است تا رئیس جمهور فرمانی را برای مبارزه جدی با زمین خواران در هرات صادر کند.

گفتنی است عبدالقیوم رحیمی والی هرات نیز چندی پیش گفته بوکه پس از بررسی آنها از غصب زمین‌ها در هرات اسناد و پرونده های زیادی را برای بررسی بیشتر به مرکز افغانستان فرستاده بودند که نزدیک به 100 پرونده دوباره برای اقدام به بازپس‌گیری زمین‌ها به هرات آمده و به زودی عملیات بازداشت غاصبین آغاز می‌شود.

لینک اصلی: http://af.farsnews.com/politics/news/13980819000392

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading