بازتاب نیوز

تیفا از «سیاسی‌شدن روند انتخابات» ابراز نگرانی کرد

١٩ عقرب ١٣٩٨ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) با ابراز نگرانی از سیاسی‌شدن روند‌های تخنیکی انتخابات گفته است که این مسأله ضربه بزرگی به پیکر دموکراسی نوپای افغانستان خواهد زد.

در اعلامیه‌ی تیفا که امروز (یک‌شنبه، ۱۹ عقرب) منتشر شده، آمده است: «تیفا از این‌که پروسه‌های تخنیکی انتخابات به‌سوی سیاسی‌شدن می‌رود، نگران بوده و این را ضربه بزرگی به پیکر دموکراسی نوپای افغانستان می‌داند.»

تیفا در این اعلامیه از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته است که براساس قانون انتخابات، مقررات و لوایح تصویب‌شده عمل کرده و برای مردم از سلامت روند اطمینان همه‌جانبه بدهند تا مردم مطمیین شوند که رأی‌شان سرنوشت انتخابات را تعیین خواهد کرد.

این نهاد ناظر بر انتخابات افغانستان از تیم‌های انتخاباتی و طرف‌های ذی‌نفع روند انتخابات نیز خواسته است که در کار کمیسیون‌های انتخاباتی دخالت نکرده و اجازه دهند تا این کمیسیون‌ها در فضای آرام، کار فنی و مسلکی خود را به پیش ببرند.

تیفا در عین حال از احتمال نقض دوباره‌ی تقویم انتخاباتی و اعلام نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری ابراز نگرانی کرده است. تیفا همچنان گفته است که هر نوع اعتباردهی برای آرای بدون داشتن معلومات بیومتریکی و خارج از زمان معین روز انتخابات (۷:۰۰ صبح الی ۵:۰۰ عصر) می‌تواند زمینه را برای نپذیرفتن نتیجه‌ی انتخابات برای تیم‌های انتخاباتی و مردم افغانستان فراهم کند.

تیفا تصمیم اخیر کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر آغاز روند بازشماری آرا را بدون در نظرداشت قوانین، مقررات و لوایح قبلی این کمیسیون، بحران‌زا دانسته است. در اعلامیه‌ی این نهاد آمده است که این تصمیم کمیسیون خلاف ماده نزدهم قانون تعدیل‌شده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری است.

این در حالی که کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته روند بازشماری آرا را آغاز کرده است. براساس فیصله‌ی کمیسیون انتخابات قرار است هشت‌هزار و ۲۵۵ محل در ۳۴ ولایت افغانستان بازشماری شود. شمار محل‌های که قرار است بازشماری شود، تقریبا یک‌سوم، تمامی محل‌های رأی‌ است که در روز انتخابات باز بود. براساس اطلاعات کمیسیون انتخابات در روز رأی‌دهی بیش از ۲۵ هزار محل در سراسر افغانستان باز بوده است.

از سویی هم تیم «ثبات و همگرایی» روز گذشته با این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مخالفت کرده و آن را «قانون‌شکنی» خوانده بود. این تیم همچنان از ناظران خود در ولایات خواسته بود که از نظارت روند بازشماری آرا خودداری کنند.

عبدالله عبدالله، رهبر این تیم انتخاباتی امروز یک‌شنبه یکبار دیگر از کمیسیون انتخابات خواست که روند بازشماری آرا را متوقف کند. آقای عبدالله گفت در صورتی که بازشماری آرا در غیاب ناظرین تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» صورت بگیرد، نتیجه‌ی انتخابات مشروعیت نخواهد داشت.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/87285/tefa-expressed-concern-about-politicization-of-election-process/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading