بازتاب نیوز

روز وکیل‌ها؛ روز محرومیت مراجعین به‌وزارت‌ها

١٩ عقرب ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک
کابل – ۱۹ عقرب ۱۳۹۸
گزارش‌گر:  پلوشه عظیم

«روز وکیل‌ها» اصطلاحی‌که این‌روزها بیش‌ترازهمه، نه‌تنها که ورد زبان محافظان و دربان‌های نهادهای دولتی در پایتخت کشور شده؛ بل‌که به دردسر و حق‌تلفی تازه‌ای برای صدها شهروند بی‌وکیل بدل شده‌است.

شماری ازاین شهروندان که ساعت‌ها و روزها انتظاری و سرگردانی را در برخی‌از نهادهای دولتی متحمل شده‌اند، ادعا می‌کنند که بدون شناخت و رابطه با یکی از اعضای مجلس نمایندگان، به روزهای یکشنبه و چهارشنبه در برخی‌از وزارت‌ها برای انجام کارهای شان مراجعه کرده نمی‌توانند.

ادعای‌که مرا واداشت، تا یکی‌از چهارشنبه‌های پسین به‌دنبال کنکاش این سوژه بروم و گزارشی تهیه کنم.

همکارم که از چندین‌روز منتظر هم‌آهنگی و انجام مصاحبه با سخن‌گو یا یکی از مسوولان وزارت صحت‌عامه بود، با او هم‌راه شدم تا هردو تنها نباشیم؛ زیرا تنهایی برای هر بانوی خبرنگارهم، دردسر دیگری در کار و زندگی زنان این کشوراست که حاجت به‌تفصیل دراین‌جا نیست.

همین‌که به‌جای‌گاه رسیدیم، با تصویری از بیروبار و های‌وهوی شماری از شهروندانی برخوردیم که در برابر دروازه‌ی ورودی وزارت صحت عامه با محافظان امنیتی، پرخاش و اعتراض می‌کردند.

رویا عزیزی دانشجوی قابله‌گی و باشنده‌ی مکروریان چهارم شهرکابل، کمی دورتر از دیگران ایستاده و خشم‌گین‌است. درحالی‌که به‌گفته‌ی خودش، چندین بار از محافظان امنیتی خواسته‌است تا برای گرفتن یک امر شمولیت در دوره‌ی ستاژ قابله‌گی، اجازه‌ی ورود بدهند؛ اما ضمن ضیاع وقت و برخورد نادرست محافظان، موفق نشده‌است.

این بانوی شاکی، نداشتن تماس و رابطه با یک عضو مجلس نمایندگان را دلیل سرگردانی خود دراین‌روز دانسته، می‌گوید:

«موظفین دروازه می‌گن که امروز، روز وکیلاست. د موتر یک وکیل بیا مشکلی نیست، وگرنی برو فردا بیا…»

چنان‌که ملکه پوپل، یکی دیگر ازاین مراجعین می‌گوید:

«چندین نفره دیدم که د موتر وکیلا بالا شدن و از دروازه تیر شدن …»

حتا به‌دیوار کنار دروازه‌ی ورودی وزارت، روی کاغذی‌هم نوشته بودند که در روز وکیل‌ها مراجعه نکنند.

به‌عنوان خبرنگار، از محافظان امنیتی خواستیم تا به‌داخل رفته و با مسوولان دراین باره گفت‌وگو کنیم؛ اما ضمن استدلال و بگومگوهای زیاد، به‌ما هم اجازه‌ی ورود ندادند و گفتند که با سخن‌گوی باید هم‌آهنگ کنیم.

سخن‌گویانی‌که به‌دور از مسوولیت وظیفوی در بیرون‌از کشور به‌سر می‌برند و بعداز سخن‌گوهم، هیچ مقام و یا کارمند این نهاد به‌گفته‌ی خودشان، اجازه‌ی گفت‌وگو با رسانه‌را ندارند.

یک مقام این وزارت، ضمن حفظ هویت‌اش به‌همین دلیل نداشتن اجازه‌ی گفت‌وگو با رسانه‌ها، در تماس تلفونی با خبرنگار پیک تایید کرد که در یک جلسه‌ی امنیتی این وزارت، روزهای چهارشنبه تنها برای وکلای پارلمان و موکلان همراه‌شان اختصاص داده شده‌است.

این‌که دیگر وزارت‌ها و نهادهای دولتی برای پذیرش مراجعین روزمره‌ی شان، هم‌چون برنامه و تقسیم‌اوقاتی برای شهروندان عادی و اعضای مجلس نمایندگان دارند یا ندارند، نیز جویا شدیم. 

برخی ازاین وزارت‌ها، هرگونه تفکیک و تبعیض میان مراجعین را به‌شدت رد می‌کنند و برخی‌هم می‌پذیرند که در هفته یک یا دو روز به‌دلیل رفت‌وآمد اعضای مجلس نمایندگان، برای پذیرش مراجعین وقت ندارند.

روح‌الله احمدزی سخن‌گوی وزارت دفاع‌ملی، می‌گوید که هیچ روز مشخصی برای اعضای مجلس و شهروندان عادی دراین وزارت وجود ندارد و مراجعین همه‌روزه می‌توانند در اوقات رسمی به‌کارهای شان رسیدگی کنند.

اما وزارت امورداخله که بیش‌ترین مراجعین روزانه را در مقایسه با بسیاری از نهادهای دولتی در پایتخت کشور دارد؛ نصرت رحیمی سخن‌گوی این وزارت، چهارشنبه‌ها را ویژه‌ی نمایندگان شورای ملی می‌خواند و از پذیرش یا ممانعت مراجعین دراین روز، چیزی نمی‌گوید.

وزارت کارواموراجتماعی‌هم، تاکید می‌کند که بدون روزهای تعطیلی درج تقویم و یا برخی روزهای مناسبتی که ازسوی این وزارت اعلام می‌شود، باقی همه روزهای رسمی دروازه‌ی این وزارت به‌روی مراجعین بازاست.

اما برخی از شهروندان، از وزارت معارف نیز شاکی‌اند و ادعا می‌کنند که روزها و هفته‌ها به‌دلایل (جلسه و کنفرانس و ملاقات وکیل و مهمان خارجی و…) برای انجام کارهای رسمی‌شان دراین وزارت، سرگردانی را متحمل شده‌اند.

آن‌چه که مسوولان وزارت معارف، از پاسخ‌دهی مرتبط به‌موضوع حاشیه‌روی می‌کنند؛ اما «روز وکیل‌ها» را هم رد نمی‌کنند.

نوریه نزهت سخن‌گوی وزارت معارف، طرح و تطبیق روز ویژه‌ی نمایندگان شورای ملی را دراین وزارت می‌پذیرد؛ اما تاکید می‌کند که ورود و پذیرش مراجعین دراین روز، آزاد است.

برخی‌از اعضای مجلس نمایندگان نیز، برتطبیق بی‌قیدوشرط این طرح در تمام وزارت‌ها و نهادهای دولتی تأکید می‌کنند.

عرفان‌الله عرفان نایب منشی مجلس نمایندگان می‌گوید که از دوره‌های پیشین پارلمان، روزهای یکشنبه و چهارشنبه درهفته برای مراجعت و رفت‌وآمد اعضای این مجلس به نهادهای دولتی تعیین شده و این روَند تااکنون ادامه دارد.

آقای عرفان، هم‌چنان درباره‌ی محرومیت و ممانعت شهروندان از رفتن به نهادهای دولتی دراین روزهای هفته، اظهار بی‌خبری می‌کند و می‌گوید که این موضوع، ربطی به مجلس نمایندگان ندارد.

اما برخی‌از آگاهان مسایل حقوقی، ضمن مخالفت با تعیین روزهای مشخص برای اعضای مجلس نمایندگان و ممانعت مردم، این‌گونه عمل‌کرد نهادهای حکومتی و پارلمان کشور را غیرقانونی دانسته و تأکید دارند که وظیفه‌ی نماینده مردم در پارلمان، رفتن به‌دروازه‌های وزارت‌ها و نهادهای دولتی نه، بل‌که قانون‌گذاری، نظارت از عمل‌کرد حکومت و نمایندگی از مردم‌است.

وحید فرزه‌ای عضو انجمن حقوق‌دانان افغانستان، می‌گوید که هیچ حکمی مبنی بر عدم پذیرش مراجعین زیرنام «روز وکیل‌ها» در قوانین نافذه‌ی کشور وجود ندارد و این عمل‌کرد نهادهای دولتی و پارلمان کشور، نقض صریح قانون و پامال شدنِ حقوق شهروندی پنداشته می‌شود.

لینک اصلی: https://paykreports.com/روز-وکیل‌ها؛-روز-محرومیت-مراجعین-به‌/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading