بازتاب نیوز

سفیر افغانستان در ایران: صلح منطقه‌ای بزرگترین نیاز برای ایجاد راه ابریشم است

١٩ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری آناتولی

قزوین/ خبرگزاری آناتولی

عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران در سخنرانی خود در اولین سمپوزیوم "جاده ابریشم، راه صلح و توسعه" که در دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین در حال برگزاری است اظهار داشت: صلح منطقه‌ای بزرگترین نیاز برای ایجاد راه ابریشم است. صلح هم زمانی مقدور است که درباره آن فکر کنیم.

وی با بیان اینکه در این مسیر باید مناسبات اقتصاد محور نیز بین کشورهای حوزه راه ابریشم وجود داشته باشد، ادامه داد: دولت افغانستان راه‌های بدیل ترانزیتی را معرفی کرده است که می تواند افغانستان را به حلقه اتصال آسیای مرکزی، جنوب شرق آسیا و خاورمیانه تبدیل کند.

لیوال با اشاره به همکاری‌های اقتصادی این کشور با ایران، گفت: با توجه به همکاری‌ها با ایران بندر چابهار با تلاش افغانستان معافیت تحریمی دریافت کرده است. این نشان دهنده تلاش صادقانه برای جاده ابریشم بوده و از اراده ما برای رسیدن به صلح در منطقه می گذرد. ما می توانیم با استفاده از مناطق آزاد تجاری و اقتصادی و با رویکرد اقتصاد محور این راه تاریخی و فرهنگی ملل منطقه را احیا کنیم.

هدایت الله جمالپور، استاندار قزوین نیز در این مراسم گفت: دانشگاههای این حوزه می توانند تاثیر مهمی در تصمیم رهبران سیاسی بگذارند. دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین تبدیل به پایلوت نشست‌های مهم جاده ابریشم شده است و ما از این ظرفیت در حوزه فرهنگی، تاریخی و اقتصادی احیای جاده ابریشم می توانیم استفاده کنیم.

وی افزود: هدف شبکه دانشگاههای جاده ابریشم توسعه روابط علمی و فرهنگی کشورهای در مسیر جاده ابریشم، تحکیم صلح و دوستی و احیای سنت‌های مشترک ملت هاست.

گفتنی است اتحادیه دانشگاههای جاده ابریشم از 80 کشور عضو دارد. هر کشور نیز پنج دانشگاه به عنوان سهمیه دارد. مقر این اتحادیه در دانشگاه مطالعات خارجی هانکوک سئول قرار دارد.

در این سمپوزیوم مهمانانی از ترکیه، افغانستان، ازبکستان، چین، ژاپن، ایتالیا و روسیه حضور دارند.


لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/سفیر-افغانستان-در-ایران-صلح-منطقه-ای-بزرگترین-نیاز-برای-ایجاد-راه-ابریشم-است/1640746

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading