بازتاب نیوز

همایش اعتراضی؛ عبدالله عبدالله خواهان توقف بازشماری آرا شد

١٩ عقرب ١٣٩٨ ایران اینترنشنال

عبدالله عبدالله، نامزد ریاست‌جمهوری و رییس اجراییه حکومت افغانستان در همایش اعتراضی خواهان توقف روند بازشماری آرا از سوی کمیسیون انتخابات این کشور شد.

عبدالله عبدالله امروز ۱۹ عقرب/آبان، در جمع هوادارانش در تالار لویه‌جرگه در کابل گفت ناظران تیم ثبات و همگرایی روند بازشماری آرا را نظارت نمی‌کنند و نتایج بازشماری آرا بدون حضور ناظران این تیم مشروعیت ندارد.

کمیسیون انتخابات افغانستان دیروز گفت، روند بسته‌بندی وسایل فنی برای بازشماری و تفتیش ۸ هزار ۲۵۵ محل رأی‌گیری در ۳۴ ولایت این کشور را آغاز کرده است.

این نامزد ریاست‌جمهوری افغانستان گفت تا اکنون در حدود یک میلیون رأی تقلبی از دور خارج شده و قبل از بازشماری آرا باید سرنوشت ۳۰۰ هزار رأی دیگر مطابق با دستورالعمل‌ها و قانون بی‌اعتبار شناخته شود.

کمیسیون انتخابات، آرای معتبر و بایومتریک را یک میلیون و ۸۰۰ هزار رأی اعلام کرد. اکنون اما عبدالله عبدالله ضمن اینکه خواهان بی‌اعتبار شدن ۳۰۰ هزار رای است، ۲۴۰۰ محل رأی‌گیری که هیچ اطلاعات بایومتریکی ندارد قبل از بازشماری آرا، باید باطل شود.

عبدالله عبدالله افزود، ما خواست غیرقانونی نداریم و خواهان توقف روند انتخابات نیستیم.

عبدالله عبدالله تأکید کرد که طرفدار بحران نیست و مسئولیت هر نوع بحران به دوش تیم دولت‌ساز است. او تصریح کرد که هیچ نوع سازش در مورد انتخابات مطرح نیست. او گفت در ۲۰۱۴ بنابر مصلحت کشور تن به تشکیل حکومت وحدت ملی داد که به گفته عبدالله از این مصلحت سوءاستفاده شد.

عبدالله عبدالله، اشرف غنی رییس‌جمهوری را متهم به تقلب در انتخابات کرد و گفت مسئولین ارگ ریاست‌جمهوری در امور نهادهای امنیتی این کشور دخالت می‌کنند.

رییس اجراییه افغانستان گفت، آرای پاک را به کرسی می‌نشاند و مطالبات خود را مسالمت‌آمیز اما قاطع مطرح می‌کند و در صورتی که کمیسیون بازشماری را بدون حضور ناظران این دسته انتخاباتی ادامه بدهد، ثبات و همگرایی تصمیم بعدی را اعلام خواهد کرد.

علاوه بر عبدالله عبدالله، رحمت‌الله نبیل، گلبدین حکمتیار و شورای نامزدان ریاست جمهوری که متشکل از چندین نامزد انتخابات است روند بازشماری آرا را تحریم کرده‌اند.

اما دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری اشرف غنی، رییس‌جمهوری و نامزد ریاست‌جمهوری دیروز شنبه در واکنش به تحریم روند بازشماری آرا از سوی شماری از نامزدان رقیب، از آنها خواست از اظهار نظرهای «غیرمسئولانه» خودداری و در کار کمیسیون‌های انتخاباتی «مداخله» نکنند.

کمیته سیاسی تیم دولت‌ساز در اعلامیه خود از کمیسیون انتخابات خواسته، نتایج مقدماتی را بدون تأخیر دوباره، در ۲۳ آبان/عقرب اعلام کند.

پس از آنکه یک عضو کمیسیون انتخابات روز جمعه ۱۷ آبان از احتمال تأخیر مجدد اعلام نتایج مقدماتی خبر داد، تیم دولت‌ساز می‌گوید تعویق اعلام نتایج، کشور را در حالت ابهام قرار می‌دهد، به روند صلح و به اقتصاد این کشور صدمه می‌زند و از نظر روانی مردم افغانستان را تحت فشار قرار می‌دهد.

به دنبال تحریم روند بازشماری آرا از سوی شماری از نامزدان مطرح ریاست‌جمهوری افغانستان، انتخابات این کشور قبل از اعلام نتایج مقدماتی وارد مرحله تازه از کشمکش‌های سیاسی شده است.

کمیته سیاسی دولت‌ساز، برای خارج کردن این کشور از ابهام کنونی، از تمام کشورهای متحد افغانستان «صمیمانه و جدی» تقاضا کرده است که در رفع موانع بخاطر تسریع روند اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری کمک کنند.

در ۲۰۱۴، پس از بن‌بست انتخاباتی، آمریکا و نمایندگی سیاسی ملل متحد در افغانستان وارد عمل شدند و در نتیجه میانجیگری جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا، حکومت ائتلافی وحدت ملی شکل گرفت.

تا اکنون سازمان ملل متحد و کشورهایی که انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان را چه از نظر مالی و تکنیکی حمایت کرده‌اند و در حل بحران انتخابات ۲۰۱۴ نقش ایفا کردند، در مورد اختلافات نامزدان موضع گیری نکرده‌اند.

لینک اصلی: https://iranintl.com/افغانستان/همایش-اعتراضی؛-عبدالله-عبدالله-خواهان-توقف-بازشماری-آرا-شد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از ایران اینترنشنال

آخرین خبر ها:

Loading