بازتاب نیوز

یادداشت| چه می‌شود اگر نتایج انتخابات افغانستان اعلام نشود؟

١٩ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سید حسام رضوی- قرار است تا 23 آبان ماه و حدود یک ماه و نیم پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، نتایج نهایی این روند اعلام شود اما روند اتفاقات به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتواند این وعده خود را عملی کند.

تیم دولت‌ساز به رهبری اشرف‌غنی خواستار شمارش تمامی آرای ریخته شده است چه این آرا ثبت الکترونیک شده باشد چه نشده باشد، به همین دلیل او تیم‌اش کمیسیون انتخابات را به سمت بازشماری آرا سوق داده‌اند.

در مقابل تیم‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نیبل با متهم کردن اشرف‌غنی به تقلب و تخلف مخالف بازشماری آرا بوده و این روند را تحریم کرده‌اند. آنها می‌گویند فقط آرای ثبت شده بیومتریک باید شمارش شود و آرای غیر آن باطل است.

عبدالله عبدالله امروز اعلام کرده است که اگر روند بازشماری آرا متوقف نشود او روش‌های دیگری را برای اعتراض برخواهد گزید.

هرچند این رفتار دکتر عبدالله جدید نیست و مشابه این رفتار هم از سوی او و هم از سوی تیم پیروز تکرار شده است اما این‌بار وضعیت فرق می‌کند.

آمریکایی‌ها در دور گذشته انتخابات نیز با چنین شرایطی روبرو شدند و در نهایت با کنار گذاشتن آرای مردمی، خود تصمیم گرفتند حکومت وحدت ملی را با همه کم‌وکاستی‌هایش به وجود آوردند.

این بار اما معترضین بیشتر از دو دسته انتخاباتی هستند، مردم به شدت انتخابات را تحریم کرده و حضور 15 درصدی در این روند داشته‌اند، طالبان قدرتمندتر از گذشته شده‌اند و احزاب و رهبران با قدرت سیاسی وارد کارزار انتخابات نشده و منتظر وضع پس از اعلام نتایج انتخابات هستند.

آمریکایی‌ها به خوبی درک می‌کنند اگر انتخابات و نتایج آن، اوضاع افغانستان را به سمت بحران و اعتراض پیش ببرد به راحتی نخواهند توانست اوضاع را به کنترل خود درآورده و مانند آنچه در 2014 انجام دادند را مجدد به کار بندند و حکومتی ائتلافی بر سر کار آورند.

تقریبا مردم افغانستان، طالبان و احزاب سیاسی مخالف این دور از انتخابات افغانستان بر این اعتقادند که این انتخابات به سرانجام نخواهد رسید و نتیجه مطلوب مردم به بار نخواهد نشست و اگر این اتفاق حادث شود یعنی لیبرال دموکراسی غربی پس از 20 سال تلاش و هزینه با تمام جثه‌اش به زمین خواهد خورد و سرافکنده از منطقه باید بیرون برود و این موضوع هرگز و هرگز خوشایند واشنگتن نخواهد بود.

این اصل پذیرفته شده است که در نهایت آمریکا سرنوشت دولت آینده را تعیین خواهد کرد و راه مطلوب برگزاری انتخابات بی سروصدا و بعد رسیدن به مطلوب از راه ثانویه بود اما اکنون انتخابات و نتایج آن به مرحله سروصدا نزدیک شده است.

افغانستان| تأخیر در اعلام نتایج انتخابات پذیرفتنی نیست؛ برخی آرا بازشماری شوندیادداشت| مشروعیت 15درصدی؛ دولت افغانستان از چه کسانی نمایندگی می‌‌کند؟

 

آمریکا هنوز فرمولی برای اعلام نتایج و چگونگی کنار آمدن با تیم‌های بازنده پیدا نکرده است بنابراین راه طولانی شدن اعلام نتایج را در پیش گرفته تا شاید بتواند به این فرمول جدید دست پیدا کند.

شاید یکی از فرمول‌های واشنگتن این باشد که اصلا نتایج انتخابات اعلام نشود و در اینجا دو راه پیش پای همه خواهد بود:

راه اول، راه برگزاری مجدد انتخابات است که با توجه به عدم وجود زیرساخت و عدم وجود اطمینان در مورد سلامت آن تقریبا احتمال آن نزدیک به صفر است. و اما راه دوم تقسیم قدرت میان تیم‌های مطرح انتخاباتی است که نتیجه آن چیزی بهتر از حکومت وحدت ملی و مصائب پیچیده‌اش برای مردم افغانستان نخواهد بود.

به نظر می‌رسد کشمکش میان تیم‌های انتخاباتی بر سر اعلام نتایج نهایی فعلا اعلام رسمی این موضوع را به تعویق خواهد انداخت تا همه اطراف در صورت رضایت بتوانند به فرمولی آمریکایی برای ارضا نفس خود دست پیدا کرده و بخشی از قدرت را شریک شوند. مدت زمان این تعویق نامشخص است و ممکن است فرمول روند صلح با طالبان در کل جایگزین روند دولت‌‌سازی شود و انتخابات 2019 ریاست‌جمهوری افغانستان به خاطره‌ای در ویترین لیبرال دموکراسی غربی تبدیل شود.

انتهای پیام/

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/08/19/2137536/یادداشت-چه-می-شود-اگر-نتایج-انتخابات-افغانستان-اعلام-نشود

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading