بازتاب نیوز

«تیفا»: روند انتخابات افغانستان به سمت سیاسی شدن می‌رود

١٩ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) با انتشار بیانیه‌ای تصمیم کمیسیون انتخابات این کشور برای بازشماری آرا را خلاف ماده 19 قانون انتخابات ریاست جمهوری دانست. در این ماده تاکید شده است که تنها آرایی قابل قبول خواهند بود که در زمان مقرر شده و بصورت بیومتریک به صندوق‌ها انداخته شده باشند

این در حالی است که برخی تیم‌های انتخاباتی از جمله تیم «ثبات و همگرایی» به رهبری «عبدالله عبدالله» پیش از بازشماری آرا خواستار باطل اعلام شدن حدود 300 هزار رأی هستند. به گفته آن‌ها این آرا در خارج از زمان تعیین شده به صندوق‌ها ریخته شده‌اند و یا فاقد تایید بیومتریک می‌باشند.

تیفا در این بیانیه می‌افزاید که عدم پایبندی کمیسیون به تعهداتی که از قبل سپرده زمینه را برای نپذیرفتن نتیجه انتخابات توسط تیم‌های انتخاباتی و مردم فراهم می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است پروسه‌های فنی انتخابات به‌سوی سیاسی‌شدن می‌رود و این را ضربه بزرگی به پیکر دموکراسی در افغانستان دانست.

این نهاد ناظر بر انتخابات افغانستان از تیم‌های انتخاباتی نیز خواست تا در امور کمیسیون انتخابات دخالت نکنند و اجازه دهند تا کمیسیون در فضایی آرام به کارهایش رسیدگی کند.

عبدالله: روند بازشماری آرا متوقف شود/ مسئولیت بحران رفتن افغانستان با دولت استتحریم روند بازشماری آرا توسط تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» افغانستانکمیسیون انتخابات افغانستان: یکی از تیم‌های انتخاباتی مانع بازشماری آرا می‌شود

صلح امروز نیز «عبدالله عبدالله» رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» در نشستی ضمن مخالفت با بازشماری آرا پیش از خارج شدن آرای باطل از روند انتخابات گفت که در غیاب ناظران انتخاباتی این تیم روند بازشماری مشروعیت نخواهد داشت.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/08/19/2137493/تیفا-روند-انتخابات-افغانستان-به-سمت-سیاسی-شدن-می-رود

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading