بازتاب نیوز

ریاست‌اجراییه: نشست چین تا دوهفتۀ دیگر برگزار می‌شود

١٩ عقرب ١٣٩٨ طلوع نیوز

ریاست‌اجراییه حکومت افغانستان، می‌گوید که نشست به تعویق افتادۀ میان افغانان، قرار است تا دوهفتۀ دیگر در شهر بیجنگ، پایتخت چین، برگزار شود.

در این نشست، نماینده‌گان حکومت افغانستان، طالبان و سیاسیون شرکت خواهند کرد. این نشست قرار بود به تاریخ ۲۹ و ۳۰اکتوبر برگزار شود، اما بدلایلی به تأخیر افتاد.

امید میثم، معاون سخن‌‎گوی ریاست‌اجراییه در این باره گفت: «هیئتی که قرار است تا دو هفتۀ دیگر به بیجنگ برود و ما شاهد یک نشست بین الافغانی باشیم. مشوره‌ها و رآی‌زنی‌های این هیئت جریان دارد.»

در همین حال، ارگ ریاست‌جمهوری نیز می‌گوید که هیئت شرکت کننده در این نشست نهایی شده‌است؛ اما تاکنون نام‌های افرادی که در ترکیب این هیئت استند همگانی نشده‌اند.

صدیق صدیقی، سخن‎گوی رییس‌جمهور در این باره گفت: «کسانی که قرار است در آینده در نشست چین اشتراک بکنند، این‌ها از اقشار مختلف جامعه افغانستان نماینده‌گی خواهند کرد.»

در همین حال، تام مالیووسکی، یک عضو مجلس نماینده‌گان امریکا در گفت وگو با طلوع‌نیوز، تأکید می‌ورزد که برای جلوگیری از شدت دوبارۀ جنگ در افغانستان، در هر توافق احتمالی صلح با طالبان باید تضمین گرفته شود: «از دیدگاۀ من، توافق‌نامه باید برای مردم افغانستان پذیرفتنی باشد. نمی‌خواهم که نیروهای امریکایی افغانستان را ترک کنند و طالبان به تلاش برای گرفتن کامل قدرت در افغانستان ادامه دهند. این کار به خشونت و منازعه بیشتر و نقض بیشتر حقوق بشر خواهد انجامید.»

شماری از اعضای پیشین گروۀ طالبان و مجلس نماینده‌گان، نیز می‌گویند که نباید در گفت‌وگوهای صلح فریب و نیرنگی در کار باشد.

شهزاده شاهد، عضو پیشین مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «به‌عنوان صلح هیچ‌گاهی نباید فریب باشد، منافع شخصی نباشد و خواست‌های مردم در نظر گرفته شود و هیچ چیز نادیده گرفته نشود.»

سیداکبر آغا، عضو پیشین گروۀ طالبان نیز اظهار داشت: «خبر خوب این است که ملت در جریان باشد و به همه روشن باشد و تلاش‌های صلح باید روشن باشد.»

با این همه، رییس‌جمهور غنی نیز امروز گفت که افغانستان از هرزمانی دیگر به صلح نزدیک شده‌است و اکنون اولویت حکومت افغانستان، ختم جنگ در افغانستان است.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/ریاست‌اجراییه-نشست-چین-تا-دوهفتۀ-دیگر-برگزار-می‌شود

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading