بازتاب نیوز

احیا راه ابریشم بدون ایجاد صلح در افغانستان ممکن نیست

١٩ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «عبدالغفور لیوال» روز یکشنبه در همایش بین المللی جاده ابریشم جاده صلح و توسعه که در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد،افزود: در این شرایط که در خصوص احیای راه ابریشم صحبت می شود قبل از هرچیز دیگری باید به بازگرداندن صلح و زندگی در منطقه بیاندیشیم.

وی اضافه کرد: زمانی در کشور چین وقتی با دوستان پاکستانی خود در خصوص احیای راه ابریشم صحبت می کردیم، چینی ها معتقد بودند بدون صلح در افغانستان احیای راه ابریشم امکان پذیر نیست و برنامه جهانی یک راه، یک کمربند بزرگترین ضرورتی است که برای تکمیل آن، صلح منطقه ای احساس می شود.

لیوال ادامه داد:صلح منطقه ای زمانی مقدور است که  به جای سرمایه گذاری در جنگ‌های نیابتی یکدیگر به مناسبات اقتصاد محور باور داشته باشیم.

وی گفت: درهمین راستا حکومت افغانستان راه‌های بدیل ترانزیتی را با توجه به اولویت های سیاست اقتصادی خود معرفی کرده و همچنین ما شراکت بزرگ اقتصادی با جمهوری اسلامی داریم.

لیوال اظهار داشت: با توجه به همین نیاز با تلاش های افغانستان بندر چابهار از تحریم های بین المللی معافیت پیدا کرده است.

وی همچنین گفت: هر تلاشی برای احیای راه ابریشم از راه برقراری صلح واقعی در منطقه می گذرد و ما می توانیم با کمک مناطق آزاد تجاری و اقتصادی با رویکرد  برد-برد اقتصادی این راه تاریخی و با ارزش را احیا کنیم.

سفیر افغانستان در ایران افزود: مردم، حکومت و به ویزه نسل جوان افغانستان که بسیاری از آنها در ایران حضور دارند با ملل دوست و برادر این منطقه در این تعهد همراه و همگام خواهند بود.

همایش جاده ابریشم جاده صلح و توسعه تا فردا دوشنبه در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) ادامه دارد.

جاده ابریشم یک مسیر تاریخی و گذرگاه کاروان های تجاری بوده که ملل و تمدن های مختلف بر سر راه خود را به هم پیوند می داده است. 

لینک اصلی: http://af.farsnews.com/politics/news/13980819000846

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading