بازتاب نیوز

چهار سال، چهار انتخابات: اسپانیایی ها باردیگر انتخاب می کنند

١٩ عقرب ١٣٩٨ دويچه وله

برای دومین بار امسال، ۳۷ میلیون اسپانیایی واجد شرایط رای دهی باید یک پارلمان جدید را انتخاب می کردند. از آنجایی که انتخابات جدید چهارمین انتخابات در چهار سال است و به احتمال زیاد بن بست سیاسی بازهم ادامه خواهد یافت، به این دلیل از دید ناظران این بار سهم گیری رای دهندگان در مقایسه با ماه اپریل بسیار کم تر خواهد بود. در آن زمان تقریباً ۷۲ درصد مردم در رای گیری اشتراک کرده بودند.

نظر سنجی ها باردیگر نمایانگر بازگشت کشور به شرایط سیاسی پایدار و باثبات نیستند. اما با این هم بر اساس نظر سنجی ها "حزب کارگران سوسیالیستی" (PSOE) پدرو سانچس نخست وزیر برحال،  باردیگر در این انتخابات پیروز خواهد  شد. اما ناممکن به نظر می رسد که بعد از پایان انتخابات، یک حکومت جدید باثبات تشکیل شود.

به این ترتیب یک اکثریت پارلمانی با ۱۷۶ نماینده از مجموع ۳۵۰ نماینده در مادرید، نه برای چپی ها و نه برای نیروی راستی انتظار می رود.

Vor der Wahl in Spanien Pedro Sanche (picture-alliance/dpa/AP/P. White)

برای سانچس نخست وزیر کنونی باوجود پیروزی احتمالی در انتخابات، بازهم تشکیل یک ائتلاف مشکل خواهد بود

سانچس مخالفتش را بازهم با تشکیل یک ائتلاف با دیگر نیروهای چپی ابراز کرده است. روزنامه معرف اسپانیا "ال پائیس" شماره روز شنبه اش را با این عنوان نشر کرد: "هیچ دورنمایی برای پایان بن بست به نظر نمی رسد".

نخست وزیر اسپانیا در انتخابات اخیر نیز نتوانست بعد از گذشت ماه های طولانی با هیچ حزبی روی تشکیل یک حکومت به توافق برسد. در ماه سپتمبر شاه فلیپ ششم مجبور شد به برگزاری انتخابات جدید فراخوانی کند.

به نظر می رسد که اسپانیایی ها در چهارمین انتخابات در مدت چهار سال آهسته آهسته خسته و دلسرد شده باشند. این واقعیت را کاهش زیاد شمار رای دهندگانی که تا به حال از طریق نامه آرای شان را فرستاده اند، در مقایسه با انتخابات ماه اپریل امسال نشان می دهد.

Spanien vor den Parlamentswahlen (picture-alliance/NurPhoto/O. Gonzalez)

پابلو کاسودو نامزد حزب محافظه کاران

علت اساسی مشکل در تشکیل یک حکومت در اسپانیا، متلاشی شدن روز افزون احزاب است. قبلاً در واقعیت امر، یک سیستم دو حزبی در این کشور حاکم بود که براساس آن یا سوسیالیست ها و یا حزب محافظه کار مردم (PP)  به قدرت می رسید و ائتلاف ها وجود نداشت.

حزب مردم که در انتخابات گذشته متحمل شکست سنگین شد، به احتمال زیاد اینبار آرای بیشتر به دست آورد.

با هیجان خاص، نتایج حزب راست گرای افراطی "بکس" انتظار می رود. این حزب ادامه دهنده میراث سیاسی فرانسیسکو فرانکو دیکتاتور پیشین اسپانیا می باشد. این حزب با دریافت ۱۲ تا ۱۴ درصد آرا، ممکن است حتی قوی ترین نیروی سومی گردد.  حزب "بکس" در انتخابات اخیر با دریافت حدود ده درصد آرای، برای نخستین بار در پارلمان اسپانیا راه یافت.

dw/stu/mak (dpa, rtr, afp)/na/hm

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/چهار-سال-چهار-انتخابات-اسپانیایی-ها-باردیگر-انتخاب-می-کنند/a-51191265?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading