بازتاب نیوز

ایران با ساخت نیروگاه دومی اتومی در خلیج فارس آغاز کرده است

١٩ عقرب ١٣٩٨ دويچه وله

نیروگاه اتومی جدید یک راکتور ۱۰۰۰ میگاوات دارد و ساخت آن قرار است تا سال ۲۰۲۳ پایان یابد. براساس اظهارات علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتومی و معاون رئیس جمهور ایران، این کشور می خواهد همزمان با ساختن یک نیروگاه سومی آغاز کند که قرار است تا سال ۲۰۲۵ آماده استفاده شود.

نیروگاه دومی اتومی در بوشهر برای اهداف ملکی به کار می رود و برای دریافت و رفع نیاز به انرژی در نظر گرفته شده است. به دلیل همکاری با روسیه، نیروگاه اولی اتومی ایران در بوشهر هیچگاه در مرکز توجه جهانی قرار نگرفته است، زیرا روسیه نیز مسئول امنیت و امور تخنیکی اتومی آن بوده است.

براساس اظهارات صالحی، سپس ایران تا سال ۲۰۲۵ سه نیروگاه اتومی با یک ظرفیت مجموعی ۳۰۰۰ میگاوات خواهد داشت. دو نیروگاه اتومی جدید نیز قرار است با همکاری روسیه ساخته شوند، اما براساس بیان صالحی، ۹۰ درصد کارشناسان آن ایرانی هستند.

ایالات متحده امریکا در ماه می سال ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه از توافقنامه اتومی بین المللی ۲۰۱۵ خارج شد. از آن زمان به بعد، ایران در چندین مرحله موارد این توافقنامه را نقض کرده است.

روسیه، آلمان، چین، فرانسه و بریتانیا از امضا کنندگان توافقنامه اتومی در ویانا هستند و تاهنوز سعی کرده اند که ایران باوجود خروج ایالات متحده امریکا از توافقنامه، به آن پابند بماند.

dpa/na/hm

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/ایران-ساخت-نیروگاه-دومی-اتومی-را-در-خلیج-فارس-آغاز-کرده-است/a-51192473?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading