بازتاب نیوز

مقامات: داعش در ننگرهار شکسته خورده است

١٩ عقرب ١٣٩٨ دويچه وله

روز یکشنبه (۱۰ نوامبر ۲۰۱۹) مقامات امنیتی افغانستان اعلام کردند که شاخه افغانستان گروه تروریستی "دولت اسلامی" در یکی از مهمترین مراکز فعالیت های شان، شکست داده شدند. چند سال پیش جنگجویان گروه "دولت اسلامی" یا داعش در ولایت ننگرهار موجودیت شانرا اعلام کردند و در همینجا فعالیت های شانرا نیز آغاز کردند.

بر اساس اظهارات مقامات امنیتی افغانستان، جنگجویان گروه تروریستی "دولت اسلامی" چهار سال قبل یعنی در سال ۲۰۱۵ در مناطق سرحدی پاکستان و افغانستان سنگرهایی ایجاد کرده و به فعالیت های تروریستی آغاز کردند. نخست جنگجویان داعش در ولایات ننگرهار و کنر فعال بودند و در این اواخر این گروه مسئولیت شماری از حملات خونین در ولایات مختلف افغانستان را به دوش گرفته اند.

نیروهای امنیتی افغان و امریکایی در کنار اینکه با طالبان درگیر اند، با جنگجویان گروه تروریستی "دولت اسلامی" در مناطق مختلف افغانستان در جنگ اند.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارات داخله افغانستان، در حالیکه عملیات نظامی علیه این جهادیست ها ادامه دارد، در شهر جلال آباد برای خبر نگران گفت که "گروه داعش در ولایت ننگرهار شکست خورده و مراکز شان از بین برده شده است."

او در ادامه گفت که ما به بسیار زودی بقیه مراکز داعشی ها را از بین خواهیم برد و به کمک مردم این گروه را کاملا سرنگون خواهیم کرد. اندرابی در ادامه ابراز داشته است که برخی از گروه های کوچک داعش تسلیم شده اند و در دیگر ولایات نیز گروه های خورد و کوچک داعش از بین برده خواهند شد. سرپرست وزارات داخله افغانستان گفته است که گروه تروریستی "دولت اسلامی" در برابر شکست گسترده در افغانستان روبرو است. نیروهای امریکایی در افغانستان که فعالیت های گروه "دولت اسلامی" را از نزدیک بررسی می کنند، در مورد از ابراز نظر خوداری کرده اند.

Bildergalerie IS in Afghanistan (picture-alliance/dpa/G. Habibi)

این درحالی است که روز شنبه (۹ نوامبر ۲۰۱۹) عطاء الله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، از تسلیم  شدن شش جنگجوی داعش خبر داد. خوگیانی به خبرگزاری فرانسه گفته است که "آنها [جنگجویان داعش] اکنون خیلی بیشتر تسلیم می شوند."

در ماه های اخیر، داعش با شکست های بزرگ روبرو شده است. کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر این گروه در عملیات نیروهای ویژه ایالات متحده در سوریه، همچنین به عنوان یک شکست بزرگ یاد می شود. خوگیانی در ادامه گفته است که مرگ بغدادی تأثیر منفی بر فرماندهی و ساختار و کنترول شاخه خراسان داعش گذاشته است. خوگیانی گفت: «[ترور بغدادی] جنگجویان آنها را در اینجا تحت تأثیر قرار داده است، آنها یا تسلیم حکومت می شوند یا به زندگی عادی خود باز می گردند.»

این در حالیست که ترکیه نیز اخیراً از دستگیری خواهر بغدادی خبر داد. به گفته مقامات ارشد ترکیه، این کشور خواهر بزرگتر ابوبکر البغدادی رهبر گروه تروریستی "دولت اسلامی" را بازداشت کرده است. به گفته مقامات ترکیه، رسمیه عواد خواهر بغدادی که ۶۵ سال دارد، همراه با خانواده اش در جریان یورش به یک کانتینر در منطقه اعزاز در شمال سوریه دستگیر شده است.

nka, hm (afp)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/مقامات-داعش-در-ننگرهار-شکسته-خورده-است/a-51192910?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading