بازتاب نیوز

انس حقانی آزاد می‌شود؛ خبر خوشی که عمران خان گفته بود

٢١ عقرب ١٣٩٨ سلام وطندار

محمداشرف غنی، رئیس جمهور کشور پیش از چاشت امروز در یک بیانیۀ تلویزیونی از آزادی سه زندانی طالبان به شمول انس حقانی خبر داد.

رئیس جمهور در این بیانیه می‌گوید که سه تن از زندانیان طالبان به نام‌های حاجی مالی خان، حافظ رشید و انس حقانی که از چندی به این‌سو در زندان بگرام به سر می‌بردند، در بدل رهایی دو تن از استادان دانشگاه آمریکایی به صورت مشروط آزاد می‌شوند.

به گفتۀ رئیس جمهور، تلاش مشترک آنان در ردیابی این دو استاد نتیجه نداده است و اطلاعات می‌رساند که صحت و سلامت آن‌ها در دوران اسارت نزد اختطاف‌گران رو به وخامت گراییده است.

رئیس جمهور می‌گوید، این سه تن از زندانیان طالبان از کشورهای دیگر و با همکاری شرکای بین‌المللی توقیف شده بودند.

انس حقانی و حافظ رشید در سال 2014 و حاجی مالی خان، مامای انس حقانی در سال 2011 توسط نیروهای امنیت ملی دستگیر شدند، اما در مورد مکانی که از آن‌جا دستگیر شده‌اند چیزی گفته نشده است.

انس حقانی یکی از رهبران عمدۀ شبکۀ حقانی است. این شبکه که یکی از دسته‌های طالبان به شمار می‌رود، توسط مولوی جلال‌الدین حقانی تأسیس شده است.

دو تن از استادان دانشگاه آمریکایی به نام‌های تیموتی ویکس تبعۀ آسترالیا و کیون کینگ تبعۀ آمریکا، به تاریخ 8 اگست سال 2016 از سوی طالبان اختطاف شده بودند.

چندی پیش رئیس جمهور آمریکا در ملاقات با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان تقاضا کرده بود که در رهایی دو استاد اختطاف‌شدۀ دانشگاه آمریکایی افغانستان کمک کند و عمران خان نیز به دونالد ترامپ وعده داده بود که به زودی خبر خوشی خواهد شنید.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=51187

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading