بازتاب نیوز

رولا غنی: خلیلزاد محتوای گفتگوهای صلح را کتمان کرده است

٢٥ عقرب ١٣٩٨ آریانا خبر

رولا غنی، بانوی نخست کشور، زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، را متهم به کتمان محتوا در  گفتگوهای صلح قطر می‌کند.

بانوی نخست، که در یک گفت‌وگو در مرکز مطالعات راه‌بردی امریکا، سخن می‌گفت، همچنان می‌گوید که شهروندان افغانستان از گفت‌وگوهای صلح در قطر، ناراض‌اند و از همین‌رو وی این گفت‌وگوها را مذاکرات صلح نمی‌داند.

رولا غنی، می‌گوید: “در ماه مارچ ما در یافتیم که امریکا با طالبان در دوحه گفت‌وگو می‌کند. برای ما پیش از پیش چیزی گفته نشده بود و نماینده امریکا صحبت می کرد اما او هیچگاه گزارش کتبی نمی داد و هرگز هم در مورد چیز هایکه او بحث می کرد وضاحت نمی داد.”

در همین حال، خانم غنی نشست دوحه را به دلیل حضور نداشتن اکثریت افغان‌ها نشست صلح نمی نامد. او تاکید دارد تا زمانیکه رهبر و مالکیت روند گفت‌وگو های صلح را خود افغان ها در دست نگیرد هیچ گفت‌وگوی روی صلح افغانستان به نتیجه نخواهد رسید. وی می گوید برای آوردن صلح در کشور نیاز به دیگران نیست چون حکومت افغانستان بلد است چگونه با این مورد بر خورد کند. همچنان، بانوی نخست کشور می‌افزاید که دولت افغانستان بلد است چگونه با معامله صلح بر خورد کند.

بانوی نخست کشور، می‌افزاید: “ما به دیگران نیاز نداریم که برای ما صلح بیاورد ما بلد هستیم که چگونه انجامش دهیم. اکثریت افغان ها در نشست دوحه و مسکو اشتراک نداشتند از همین رو من به هیچ یک ازین نشست ها را نشست صلح نمی دانم.”

از سویی هم، وی از قربانی‌های سربازان ایالات متحده در افغانستان قدردانی می‌کند و می‌افزاید که اکنون از ۳۶۴ ولسوالی در افغانستان، تنها ۱۲ ولسوالی آن در  در اختیار طالبان قرار دارد.

همزمان با این، شماری از دیپلومات پشیین کشور، تنها راه رسیدن به صلح را گفت‌وگوهای میان افغانی می‌دانند.

علی احمد جلالی، وزیر داخله پیشین، در این مورد می‌گوید: “برای رسیدن به صلح گفتگو های مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان مهم است و اینگونه گفتگو ها نیاز به یک اتش بس و کاهش خشونت از سوی دو طرف دارن.”

اما پیش از این نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که تمام معلومات در مورد گفت‌وگو های صلح قطر را مرحله به مرحله با حکومت افغانستان شریک می ساخت.

لینک اصلی: https://ariananews.af/رولا-غنی-خلیلزاد-محتوای-گفتگوهای-صلح-ر/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading