بازتاب نیوز

صدیقی: انس حقانی هنوز در بند دولت افغانستان است

٢٥ عقرب ١٣٩٨ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که تبادله‌ی زندانیان طالب با دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان انجام نشده و انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید هنوز هم در بند دولت افغانستان اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان شام امروز (شنبه، ۲۵ عقرب) در توییترش نوشت که «عدم رعایت شرایط از سوی طالبان باعث معطل شدن پروسه‌ی تبادله گردیده است.» او گفته است: «دولت افغانستان پروسه‌ی تبادله را تحت بازنگری قرار داده و در روشنایی مصالح و منافع علیای کشور اقدام خواهند کرد.»

ریاست جمهوری درحالی از عدم تبادله‌ی این زندانیان خبر می‌دهد که در روز سه‌شنبه، ۲۱ عقرب رییس‌جمهور اشرف غنی اعلام کرد که سه زندانی مهم شبکه حقانی به‌شمول انس حقانی، حافظ عبدالرشید و حاجی مالی خان را به‌صورت مشروط از زندان «بگرام» در ولایت پروان آزاد می‌کند.

آقای غنی در یک نشست خبری در کابل گفت که این افراد در بدل رهایی دو استاد دانشگاه «امریکایی افغانستان» آزاد می‌شوند. او تأکید کرد که حکوت افغانستان در مشوره با شرکای بین‌المللی و به‌خصوص ایالات متحده‌ی امریکا میکانیزمی را در پیش گرفته است که رهایی این سه عضو مهم شبکه حقانی «صفوف دشمن» را تقویت و حملات‌شان را تشدید نکند.

رییس‌جمهوری کشور افزود: «تدابیر مشترک بین ما چنان است که این تصمیم دشوار، اما قابل درک بتواند هم قوت ما را به نمایش بگذارد و هم نیت صلح‌خواهی ما را.» به گفته‌ی او، این موضوع برای اعتمادسازی آغاز مذاکرات رودرروی صلح افغانستان نیاز جدی بوده است.

یک روز پس از اعلام این خبر، یک انفجار در شهر کابل رخ داد. یک موتر بمب‌گذاری شده موتر یک شرکت خصوصی امنیتی را هدف قرار داد که در نتیجه ۱۲ نفر به شمول سه کودک کشته و ۲۰ نفر دیگر زخم برداشتند.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/87690/anas-haqqani-is-still-in-the-afghan-government-prison/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading