بازتاب نیوز

واکنش‌ها به ادعاهای سوء استفادۀ جنسی از کودکان در لوگر

٢٦ عقرب ١٣٩٨ طلوع نیوز

نشر گزارش سوء استفادۀ جنسی از کودکان در ولایت لوگر، با واکنش‌های گوناگونی روبه‌ شده‌است.

از این میان، نماینده‌گان مجلس در نشست عمومی امروز (شنبه،۲۵عقرب) این نهاد، بحث داغی در این باره داشتند. شماری از نماینده‌گان به‌شمول رییس مجلس، سوء استفاده جنسی از کودکان در مکتب‌های لوگر را «وحشت‌ناک» توصیف کردند و خواهان به کیفر رساندن عاملان این سوء استفاده‌ها شدند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در این باره گفت: «اخباری که مبنی‌بر تجاوز جنسی [بر کودکان] در معارف لوگر اخبار[نشر] شد واقعأ وحشتناک بود.»

نذیراحمد حنفی، عضو مجلس نماینده‌گان نیز در این باره اظهار داشت: «قضیۀ لوگر و شبیۀ آن... عادی نیست. کسی که دوبار فعل لواط را انجام دهد مستحق اعدام است.»

دو روز پیش، محمد موسی محمودی، رییس جامعۀ مدنی ولایت لوگر در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز، ادعا کرد که در یک پژوهشی که او از شش مکتب در این ولایت انجام داده‌است، روشن شده‌‎است که بر ۵۵۰ دانش‌آموز تجاوز جنسی شده‌است.

شماری دیگر از اعضای مجلس نماینده‌گان اما ادعاهای سوء استفاده‌های جنسی از کودکان را در لوگر نادرست می‌دانند.

سید احمد خادم، عضو مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «بعضی از کشورها، بعضی از شبکه‌های تبلیغاتی، کوشش می‌کنند این ملت قهرمان و بزرگ را نابود کنند.»
لیلما حکمی، عضو دیگر مجلس نماینده‌گان نیز افزود: «چند نفر از کمیسیون معارف و امنیت داخلی و چند نفر از اعضای همان ولایت اشتراک کنند برای بررسی این رویداد - ضرور نیست که ما سارنوالان و دیگر جاها را تقسیمات کنیم.»
 
در همین حال، شماری از باشنده‌گان ولایت لوگر، امروز در مرکز این ولایت گردهمایی را راه‌اندازی کردند.

این معترضان، پژوهش جامعۀ مدنی این ولایت دربارۀ سوء استفادۀ جنسی از کودکان را رد می‌کنند و می‌گویند که در این باره باید توضیحات داده شود.

سید داوود هاشمی، یکی از این معترضان گفت: «این کاملأ بی اساس و دروغ است و هرکسی که گفته و کرده، بخاطر منافع شخصی خودش گفته‌است.»

از سویی دیگر، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، از وزارت امورداخله می‌خواهد تا امنیت کسانی را که این اتهام‌ها را همه‌گانی ساخته‌اند تأمین کند.

راضیه صیاد، کمیشنر بخش کودکان کمیسیون حقوق‌بشر در این باره افزود: «کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم از نهادهای امنیتی می‌خواهد تا امنیت فعالین حقوق‌بشر و آن فعالین نهادهای مدنی که در این راستا کار می‌کنند را تأمین بکنند.»

نصرت رحیمی، سخن‌گوی وزارت امورداخله نیز بیان داشت: «پولیس، امروز برای تأمین امنیت دفتر این‌ها تدابیر جدی امنیتی را اتخاذ کرده بوده و بخاطر این‌که به تهدیدهای این‌ها رسیده‌گی درست صورت بگیرد، باید مراجع امنیتی مربوطه را در جریان قرار دهند.»

با این همه، میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف می‌گوید که این موضوع به‌گونۀ جدی در مکتب‌ها در این ولایت بررسی خواهد شد.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/واکنش‌ها-به-ادعاهای-سوء-استفادۀ-جنسی-از-کودکان-در-لوگر

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading