بازتاب نیوز

روند بازشماری و تفتیش آرا دوباره آغاز می‌شود

٢٥ عقرب ١٣٩٨ روزنامه صبح کابل

مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که فردا (یک‌شنبه، ۲۶ عقرب) روند بازشماری و تفتیش آرا، در ولایت‌ها دوباره آغاز خواهد شد.

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون‌ مستقل انتخابات، شنبه شب (۲۵ عقرب) در یک نشست خبری گفت که در دو نشست تخنیکی با دسته‌های انتخاباتی و احزاب سیاسی معترض، با ارائه‌ی گزارش تخنیکی به آن‌ها، فیصله شده است که روند بازشماری و تفتیش آرا از سر گرفته شود.

او، به دسته‌های انتخاباتی و مردم افغانستان اطمینان داد که برای کمیسیون مستقل انتخابات، تنها آرای بایومتریک شده اعتبار دارد و نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری نیز به زودی اعلام خواهد شد.

بانو نورستانی، دلیل تأخیر در اعلام نتیجه‌ی ابتدایی را، مخالفت شماری دسته‌های انتخاباتی و احزاب سیاسی عنوان کرد. او از دسته‌های انتخاباتی و ناظران آن‌ها خواست تا در روند بازشماری و تفتیش آرا، با کمیسیون مستقل انتخابات همکاری کنند.

او همچنان تأکید کرد، کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات که در تخلف و تقلب انتخاباتی دخیل اند، نباید در روند بازشماری و تفتیش آرا حضور داشته باشند.

بانو نورستانی افزود: «به دبیرخانه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات، وظیفه سپرده شده تا فهرست تمام کارمندان انتخاباتی‌ای که به شکلی در جریان انتخابات مرتکب تخلف شده اند تا بیست‌وهشتم عقرب، تهیه و به کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی بفرستد.»

کمیسیون مستقل انتخابات، روز چهارشنبه (۲۲ عقرب) اعلام کرد که روند بازشماری و تفتیش آرا، برای رسید‌گی به اعتراض‌ها و شکایت‌های برخی نامزدان ریاست جمهوری، احزاب سیاسی و جامعه‌ی مدنی، متوقف شده است.

تیم‌های انتخاباتی ثبات و همگرایی، به رهبری عبدالله عبدالله، امنیت و عدالت، به رهبری رحمت‌الله نبیل و صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلب‌الدین حکمت‌یار، روند بازشماری و تفتیش آرا را تحریم کرده بودند.

عبدالله عبدالله، ادعا کرده بود که بیش از ۳۰۰ هزار رأی، تقلبی است و کمیسیون مستقل انتخابات باید پیش از بازشماری و تفتیش آرا، آن را باطل اعلام کند.

در همین حال، بانو نورستانی می‌گوید، که فورم نتایج ۱۶۲ محل رأی‌دهی، امضای ناظرین را ندارد و به همین دلیل، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

او، همچنان گفت: «۱۳۷۶۳۰ معلومات ثبت شده‌ی بایومتریک که با رأی‌دهندگان پروسس شده تفاوت دارد، به دلیل مشکلات تخنیکی شرکت درملوگ، دارای کدام مشکل خاص نیست.»

او افزود، کمیسیون مستقل انتخابات، در باره‌ی ۱۰۲۰۱۲ معلومات بایومتریکی که توسط شرکت درملوگ خارج از زمان گزارش شده، فیصله کرده است که در ۲۶۲ محل رأی‌دهی که ۱۳۹۴۹ معلومات بایومتریک خارج از وقت رأی‌دهی ثبت شده است؛ تمام موارد تجزیه و تحلیل‌ و در صورت اثبات تخلف، بی اعتبار شناخته شود.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات، علاوه کرد: «در باقی، ۷۰۹۲ محل رای‌دهی ولایت‌های مختلف، معلومات بایومتریکی که خارج از وقت رأی‌دهی گزارش شده است، با توجه به مشکلات تخنیکی در تنظیم ساعت ماشین‌های بایومتریکی، در صورتی که کدام مشکل جدی نباشد، آرای آن بدون مشکل خواهد بود.»

این درحالی است که قرار بود، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات در ۲۳ عقرب اعلام شود؛ اما به دلیل توقف بازشماری آرا، اعلام نتیجه‌ی انتخابات نیز در ابهام قرار گرفت.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/resuming-the-vote-recount-process/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading