بازتاب نیوز

کمیسون انتخابات افغانستان 90 درصد آرای خارج از زمان رای‌دهی را معتبر شناخت

٢٦ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، ۱۳۷ هزار رای معلق و نزدیک به 90 درصد آرای خارج از زمان رای‌دهی را معتبر اعلام کرد.

کمیسیون انتخابات افغانستان ظاهرا بی‌توجه به اعتراض برخی دسته‌های انتخاباتی، روند بازشماری آرا را که 3 روز پیش متوقف شده بود، دوباره از سر می‌گیرد.

از سویی دیگر، حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات افغانستان شب گذشته در یک نشست خبری گفت که ۱۳۷ هزار رای مورد اختلاف میان آمار شرکت درملوگ، کمیسیون انتخابات و دسته‌های انتخاباتی را معتبر شناخته‌اند.

این کمیسیون همچنین نزدیک به 90 درصد آرای‌ خارج از زمان رای‌دهی را نیز دارای اعتبار شناخته‌اند؛ موردی که دسته‌ انتخاباتی ثبات و همگرایی بر باطل‌شدن کامل آن به‌عنوان پیش‌شرط آغاز دوباره‌ روند شمارش آرا تاکید دارد.

اما رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که اختلاف در مورد شمار آرا و همچنین تفاوت در زمان رای‌دهی، ناشی از چالش‌های فنی شرکت درملوگ بوده و این شرکت مسوولیت ثبت دقیق زمان رای‌دهی را نپذیرفته است.

از طرفی، جنجال‌ها در مورد سرنوشت آرای‌ بدون بایومتریک هم ظاهرا هنوز حل نشده‌است.

بیشتر دسته‌های انتخاباتی بر باطل‌شدن بی‌چون و چرای این آرا تاکید دارند اما حواعلم نورستانی، هرچند بر معتبر دانستن آرایی تاکید می‌کند که اساس بایومتریکی دارند اما هم‌زمان می‌گوید که نباید سایر رای‌ها از کابل، آن هم بدون درنظر گرفتن شرایط روز رای‌دهی ولایت‌ها، باطل شناخته شود.

در این میان جنجال شکایت‌نامه‌ یوناما در مورد مولانا عبدالله، یکی از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات هم هنوز حل نشده باقی مانده است.

مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که یوناما باید ادعایش را ثابت کند.

به نوشته تلویزیون یک، کمیسیون مستقل انتخابات در حالی تصمیم به از سرگیری تفتیش و بازشماری آرا می‌گیرد که مخالفت و موافقت دسته‌های انتخاباتی هنوز با آن ادامه دارد.

حالا باید دید که با این وضعیت، روند بازشماری آرا و سرنوشت کلی انتخابات ریاست‌جمهوری به کجا می‌رسد.

لینک اصلی: http://af.farsnews.com/politics/news/13980826000157

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading