بازتاب نیوز

واکنش‌ها در افغانستان نسبت به 'سرکوب مسلمانان' در چین

٢٦ عقرب ١٣٩٨ طلوع نیوز

شماری از اعضای شورای علمای و شورای ملی افغانستان، آن‌چه را که خاموشی حکومت افغانستان در برابر «سرکوب مسلمانان» در چین می‌گویند، انتقاد می‌کنند.

آن‌ها، می‌گویند که مسؤولیت مسلمانان و کشورهای اسلامی است تا به گفتۀ آنان در برابر بی‌عدالتی‌ها در برابر مسلمانان در چین آواز شان را بلند کنند.

غیرت بهیر، عضو مجلس سنا و یکی از اعضای حزب اسلامی در این باره گفت: «متأسفانه همین مشکل را داریم که کشورهای مسلمان، ارگانی که ممثل همۀ مسلمانان باشد و از موضع قدرت برخورد بکند با قضایای مسلمانان و زیر اثر قوای خارجی و غیرمسلمان نباشد، تا حالا نداریم.»

عطاالله لودین، عضو  شورای علمای افغانستان نیز بیان داشت: «مسلمانان اویغور، مسلمانان فلسطین و همنی‌طور در بخش بخش دنیا ظلم‌هایی می‌شود بر مسلمانان و باید در این باره پرسان شود.»

این در حالی است که اخیرأ نیویورک تایمز، سندهایی را پخش کرده‌است که در آن، شی جین پینگ، رییس‌جمهور چین یک‌ونیم سال پس از به قدرت رسیدنش در سال ۲۰۱۴، به ولایت سنکیانگ سفر کرده‌است. بربنیاد این گزارش، اندیشۀ بازداشت گستردۀ اویغورها و مسلمانان دیگر که در ایالت سنکیانگ زنده‌گی می‌کردند، از همان‌جا آغاز شد.

در بخشی از این گزارش، آمده‌است که شی جین پینگ در بیانیه‌های سری به مقام‌های محلی، گفته بود که بهبود وضع اقتصادی به تنهایی نمی‌تواند مانع هراس‌افگنی شود و از حزب کمونیست خواسته بود که برای مبارزه با هراس‌افگنی، از ابزارهای دیکتاتوری کار بگیرند.

در بخش دیگری از گزارش نیورک تایمز آمده‌است که رییس‌جمهور چین از حزب کمونیست خواسته‌است که باید در برابر اویغورها سخت‌گیر باشد.

وزارت خارجۀ افغانستان در این باره حاضر به گفت‌وگو نشد. شماری از اعضای شورای ملی، می‌گویند که کشورهای اسلامی، حکومت افغانستان و نیز شماری از سیاست‌گران به علت منافع شخصی شان، در برابر بی‌عدالتی‌های کشور چین خاموش استند.

کرام‌الدین رضا زاده، عضو مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «از حکومت و جامعۀ جهانی خواست ما این است که در ارتباط با ظلم و شکنجه و استبدادی که بالای مسلمانان در چین صورت می‌گیرد، آواز خودرا بلند بکنند.»

نهادهای حقوق بشر، شمار کسانی را که به علت اندیشه‌های دینی شان بازداشت شده‌اند بیشتر از دومیلیون تن می‌گویند، اما حکومت چین این اتهام‌ها را نادرست می‌داند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/واکنش‌ها-در-افغانستان-نسبت-به-سرکوب-مسلمانان-در-چین

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading